Fort dla Muzeum Twierdzy Toruń gotowy. Na wystawy i otwarcie trzeba jeszcze poczekać [ZDJĘCIA]

2020-02-13 21:22

Remont zakończony, odbiór techniczny był, teraz czas na zapełnianie przestrzeni. Fort B66 za kilka miesięcy stanie się Muzeum Twierdzy Toruń. Przywrócono historyczny wygląd budynku, zadbano o detale architektoniczne, np. głowy lwów na zewnątrz. W środku zachowano oryginalną klatkę schodową, odkrytą w czasie remontu oraz piece. Pierwotnie otwarcie miało być na stulecie odzyskania przez Toruń niepodległości, ale jeszcze w tamtym roku datę przesunięto na dużo późniejszą.

W salach wystawowych będą prezentowane elementy forteczne w formie makiet, modeli, multimediów i wizualizacji komputerowych. Poznamy dzieje Torunia, kiedy był miastem przygranicznym, rozwój fortyfikacji, wpływ twierdzy na miasto i życie mieszkańców, wojskową codzienność, wybitnych dowódców. Nie zabraknie oryginalnych zabytków, takich jak mundury, uzbrojenie, wyposażenie wojskowe.
Znajdzie się tu między innymi historia garnizonu toruńskiego z międzywojnia - w tym czasie w mieście było ponad 90 jednostek i placówek wojskowych - lotnictwa, marynarki i artylerii.

Toruń był wtedy też największym ośrodkiem szkolnictwa wojskowego w kraju. Warto przypomnieć, że w Toruniu były hale sterowcowa (na Bielanach) oraz balonowa (na Podgórzu), wybudowane przed I wojną. W hali na Bielanach, przejętej w 1920 roku przez polskie wojsko, stacjonował jedyny polski sterowiec Lech. Wszystko będzie do obejrzenia w Muzeum.
Teren wokół przeznaczono na pokazy grup rekonstrukcyjnych i sprzętu wojskowego.

Muzeum Twierdzy Toruń zostanie siódmym oddziałem Muzeum w Okręgowego w Toruniu. Koszt nowej placówki to 22 miliony złotych.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE