Kongres Kopernikański

i

Autor: UMK

Rok Kopernika

Finał Światowego Kongresu Kopernikańskiego, Zapowiedź powstania Centrum Badań Kopernikańskich

2023-09-15 10:12

Światowy Kongres Kopernikański to unikalne wydarzenie, które połączyło kilkadziesiąt instytucji i setki ludzi nauki. Wielu rzeczy związanych z Kopernikiem jeszcze nie wiemy. Ośrodek Badań Kopernikańskich będzie przygotowywał się do nadchodzących ważnych jubileuszy, które przed nami - podkreślił prof. Andrzej Skała rektor UMK.

Fot.Maciej Wasilewski

i

Autor: Maciej Wasilewski

Trzy uczelnie

Światowy Kongres Kopernikański zorganizowały trzy uczelnie: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warmińsko-Mazurski, a także Instytut Historii Nauki Polskiej Akademii Nauk.

Pomysł zorganizowania kongresu pojawił się  dwa lata temu, w 2021 r., by w 550. odpowiednio uczcić przypadającą w roku bieżącym okrągłą rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika oraz przedstawić stan badań nad życiem i działalnością wielkiego człowieka renesansu, astronoma, lekarza, kanonika, a także dookreślić jego wpływ na rozwój nauki, kultury i sztuki.

Trzy etapy kongresu

Do tej pory mieliśmy niejako trzy części Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Pierwszy rozpoczęty w lutym br. w Toruniu. Kolejne odbyły się w maju w Krakowie i w czerwcu w Olsztynie. W Krakowie obradowali ekonomiści, filozofowie i ekonomiści oraz badacze zajmujący się historią tych dyscyplin. W Olsztynie kongres zajął się biografią wielkiego astronoma.

Finał

Trwający właśnie finał kongresu prześledzi rolę Kopernika w szeroko rozumianej kulturze europejskiej i światowej. Z tej okazji do naszego miasta zjechali historycy, kulturoznawcy, literaturoznawcy, historycy sztuki, astronomowie i historycy astronomii oraz przedstawiciele nauk medycznych, by rozważać wspólnie nad tą problematyką w sześciu sekcjach tematycznych:

  1. Sekcja historii astronomii to konferencja pt. Copernicus and Astronomy: Continuity, Reform, and Dissemination" (Kopernik i astronomia: ciągłość, reforma i wczesna recepcja) organizowana przez Instytut Historii Nauki PAN.
  2. Sekcja kulturoznawcza pt. Mikołaj Kopernik w kulturze pamięci ("Nicolaus Copernicus and Culture of Remembrance") została podzielona na trzy panele dotyczące: pamięci historycznej, literatury i teatru oraz sztuki. Więcej informacji o sekcji kulturoznawczej.
  3. Sekcja historii medycyny pt. Podróże i nauka: edukacyjne podróże medyczne, transfer wiedzy i wymiana kulturowa w Europie Środkowej na przestrzeni wieków organizowana w związku z 480. rocznicą wydania De revolutionibus orbium coelestium i De Corporis Humani Fabrica Libri Septem oraz w 550. rocznicę urodzin Kopernika, przygotowana została przez Niemiecko-Polskie Towarzystwo Historii Medycyny.
  4. Sekcja lekarska pt. Od Kopernika do współczesności, której celem jest zaprezentowanie sylwetek najwybitniejszych lekarzy związanych z regionem kujawsko-pomorskim od XV do XX wieku. Konferencja organizowana jest przez pracowników Collegium Medicum UMK. Więcej informacji o sekcji lekarskiej.
  5. Sekcja nauczycielska pt. Kopernik w XXI wieku - warsztaty z narzędzi przydatnych w nowoczesnej edukacji i popularyzacji nauk, która skierowana jest do nauczycieli, edukatorów i popularyzatorów nauki. Konferencja składać się będzie z warsztatów poświęconych tematom z zakresu nowoczesnej edukacji, m.in.: wykorzystania robotów podczas zajęć; wirtualnej rzeczywistości w edukacji; tworzenia gier planszowych; przygotowania escape roomu w pudełku; historii w edukacji; narzędzi online w edukacji.
  6. Sekcja młodzieżowa pt. Popularyzacja postaci i osiągnięć Mikołaja Kopernika w edukacji jest organizowana przez Miasto Toruń, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy oraz Szkołę Podstawową nr 7 im. Mikołaja Kopernika w Toruniu. Wydarzenie stanowić będzie podsumowanie Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy o Mikołaju Koperniku skierowanego do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, projektu Szkoła Przyjaciół Kopernika oraz konkursu dla nauczycieli na scenariusz zajęć dotyczących Mikołaja Kopernika.

Kongres

W czasie trwania Światowego Kongresu Kopernikańskiego trwa także 41. Zjazd Polskiego Towarzystwa Astronomicznego, obchodzący w roku bieżącym 100-lecie istnienia.

List intencyjny tworzący Międzynarodowe Centrum Badań Kopernikańskich złożyli we wtorek, 12 września w CKK Jordanki:

  • prof. Andrzej Sokala, rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu,
  • prof. Jacek Popiel, rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie,
  • prof. Jerzy Przyborowski, rektor Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie.