Gwiazda kina z Torunia

Dom Heleny Grossówny w rekonstrukcji. Będzie stał w nowym miejscu

2023-11-21 10:12

Podsumowano kolejny etap prac związanych z odbudową domu, w którym w latach młodości mieszkała Helena Grossówna - polska tancerka, aktorka oraz uczestniczka powstania warszawskiego. Miejsce ma docelowo stać się jednostką muzealną.

Odbudowują dom słynnej Helen Grossówny

Na początku budynek stał przy ul. PCK w Toruniu. Po wpisaniu go do rejestru zabytków, nieruchomość przejął samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. W minionym roku dom Heleny Grossówny został zinwentaryzowany i rozebrany. Dzięki staraniom marszałka Piotra Całbeckiego podjęto kroki, aby dom aktorki przenieść z ul. PCK i odbudować przy ul. Wola Zamkowa.

Podczas odbudowy wykorzystywana jest w całości cegła, z której stawiano dom pod koniec XIX wieku. Elementy drewniane w większości są zastępowane współczesnymi. Zupełnie nowym elementem jest podpiwniczenie budynku.

Wykonawca odbudował jedną kondygnację domu, w najbliższych dniach powstanie druga, a do połowy grudnia budynek zostanie pokryty dachem.

Inwestorem zastępczym jest Kujawsko-Pomorskie Inwestycje Regionalne.  Wartość inwestycji to ok. 5,5 mln zł, umowa z wykonawcą (firmą Modern House Józef Stasiak) została podpisana 20 lipca. Odbudowa domu Grossówny ma zostać zakończona w pierwszym kwartale 2024 roku.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE