Czerwona strefa już w całej Polsce. Ale i Toruń obejmą jeszcze większe ograniczenia

2020-10-23 12:37
Gastronomia tylko na wynos i dowóz
Autor: M.Witt-Ratowska Gastronomia tylko na wynos i dowóz

Rząd tylko potwierdził to, o czym mówiono od dłuższego czasu, czyli cała Polska stanie się od soboty (24 października) czerwoną strefą. Toruń znajduje się w niej od tygodnia, ale i w naszym mieście, podobnie jak w całym kraju, będą jeszcze większe ograniczenia. Część z nich na granicy lockdownu.

Główne wytyczne, jakie ogłosił rząd, dotyczą między innymi szkół, ograniczenia kontaktów, ochrony seniorów i zamykania gastronomii dla klientów na miejscu.

Najważniejsze ograniczenia, które będą wdrożone także w Toruniu:

  • nauczanie zdalne w szkołach podstawowych dla klas 4-8,
  • dzieci i młodzież w wieku do 16 lat w godzinach od 8.00 do 16.00 mogą przemieszczać się tylko pod opieką osoby dorosłej,
  • zakaz wszelkiego rodzaju aktywności w grupie powyżej 5 osób (nie podlegają temu rodziny i osoby zamieszkujące wspólne gospodarstwo domowe lub pracujące),
  • branża gastronomiczna - lokale zamknięte stacjonarnie, dania zamawiane tylko na wynos i na dowóz,
  • zawieszenie działalności sanatoriów.

Ograniczenia mają uzupełnić te, które już obowiązują w czerwonej strefie. Przypomnienie zasad, które od tygodnia są w Toruniu TU.

Jest również apel i zalecenie, by seniorzy, zwłaszcza powyżej 70. roku życia, pozostali w miarę możliwości w domu. Ma ruszyć program ochrony osób starszych, w ramach którego powstaje "korpus wsparcia seniorów". Będzie to wsparcie w codziennym życiu, mają się tym zająć organizacje pomocowe, pozarządowe, wolontariusze, harcerze, WOT, wojska operacyjne i inne instytucje.

Tymczasem rośnie lawinowo liczba zakażeń. W Toruniu to trzeci dzień z rzędu z ponad 190 przypadkami. W województwie kujawsko-pomorskim padł rekord - 23 października odnotowano 1209 zakażeń. Niestety, jest aż 21 zgonów. Osoby zmarłe miały od 64 do 96 lat.

Kolejka do mobilnego punktu pobrań w Toruniu
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE