Peleton

i

Autor: Pixabay 10 ciekawostek o sporcie w województwie kujawsko-pomorskim

Sport w regionie

Ciekawostki o sporcie w kujawsko-pomorskim. Będziecie wiedzieli?

2023-10-03 8:47

Każdy region w Polsce słynie ze sportowych wydarzeń lub ma sport w swojej tradycji. Podobnie jest z województwem kujawsko-pomorskim, gdzie sport zyskał sobie ugruntowaną pozycję. Region słynie z wielu zawodów i imprez, które przyciągają fanów rozmaitych dyscyplin. Dużym uznaniem w regionie cieszy się leka atletyka oraz żużel.

1. W Toruniu, w ramach Międzynarodowych Mistrzostw Polski w Lekkoatletyce, odbył się pierwszy w Polsce bieg na dystansie maratonu w 1926 roku.

2. W Bydgoszczy znajduje się jeden z największych stadionów lekkoatletycznych w Polsce - Stadion im. Zdzisława Krzyszkowiaka, na którym organizowane są m.in. mistrzostwa Polski i Mistrzostwa Świata Juniorów w Lekkoatletyce.

3. W Grudziądzu co roku organizowane jest Międzynarodowe Wieloboje Lekkoatletyczne im. Zdzisława Krzyszkowiaka, jedno z największych wydarzeń lekkoatletycznych w Polsce.

4. W województwie kujawsko-pomorskim znajduje się kilka ośrodków narciarskich, m.in. w Czarnym Groniu, w gminie Świeradów-Zdrój.

5. W Bydgoszczy znajduje się hala widowiskowo-sportowa im. Łukasza Cieplińskiego, która może pomieścić ponad 10 tysięcy widzów i jest miejscem rozgrywania m.in. meczów siatkarskich, koszykarskich i piłkarskich.

6. W 2014 roku w Bydgoszczy odbyły się Mistrzostwa Świata w Wioślarstwie, na których polscy zawodnicy zdobyli 6 medali (2 złote, 3 srebrne i 1 brązowy).

7. W Inowrocławiu działa klub piłkarski Calisia Inowrocław, który w latach 2001-2002 grał w pierwszej lidze, a obecnie występuje w trzeciej lidze.

8. W Toruniu odbywa się corocznie międzynarodowy turniej szachowy "Cezary", z udziałem wielu znanych szachistów, m.in. polskiego arcymistrza Bartosza Soćki.

9. W Brodnicy znajduje się ośrodek sportów wodnych "Kręgielnia", który oferuje m.in. naukę żeglarstwa, windsurfingu i kajakarstwa.

10. W Toruniu organizowany jest co roku bieg pt.: "5-tka z Kopernikiem". W tym roku odbył się 19 lutego 2023 roku. Uczestnicy mają do pokonania dystans 5 km.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE