Kontrola prędkości

i

Autor: KMP Toruń Policja promuje akcję "bezpieczny przejazd"

Akcja "Bezpieczny pieszy". Policja w Toruniu promuje bezpieczeństwo na przejściach

2023-02-09 9:32

Od 31 stycznia policjanci toruńskiej „drogówki” biorą udział w akcji pod nazwą „Bezpieczny pieszy". Funkcjonariusze zwracają szczególną uwagę na zachowania kierowców wobec niechronionych uczestników dróg, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść, ale też bacznie przyglądają się, czy piesi nie łamią przepisów ruchu drogowego.

Od 31 stycznia trwa akcja „Bezpieczny pieszy". Policjanci toruńskiej „drogówki” zaangażowani w te działania kontrolują miejsca, gdzie może dochodzić do niebezpiecznych sytuacji z udziałem niechronionych uczestników ruchu. Apelujemy do kierowców o zachowanie szczególnej ostrożności wobec pieszych, zwłaszcza w pobliżu oznakowanych przejść. Ci uczestnicy ruchu wraz z rowerzystami są bowiem spośród wszystkich użytkowników dróg najbardziej narażeni na uszczerbek na zdrowiu czy nawet utratę życia podczas wypadku drogowego. Nie chronią ich żadne systemy bezpieczeństwa, pasy bezpieczeństwa czy też poduszki powietrzne.

O rozwagę również prosimy pieszych, aby zwracali uwagę na to co się dzieje na drodze, zamiast spoglądać w telefon komórkowy. By nie wchodzili na „pasy” bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd, zwracali uwagę na sygnalizację świetlną oraz nie przebiegali przez jezdnię. Warunki atmosferyczne sprawiły, że na drogach jest ślisko, co wydłuża znacznie drogę hamowania. Czasem warto chwilę poczekać, by mieć pewność, że bezpiecznie dotrzemy do celu.

Policjanci przypominają o zakładaniu elementów odblaskowych i noszeniu ich tak, aby były widoczne w światłach samochodu. Obowiązek taki dotyczy terenów niezabudowanych - jednak zachęcamy do używania ich wszędzie, gdzie widoczność jest zmniejszona. Pamiętajmy, że przestrzeganie przepisów leży w interesie wszystkich uczestników ruchu drogowego. Pieszy, jako niechroniony uczestnik ruchu drogowego, doznaje bardzo poważnych obrażeń, często skutkujących kalectwem albo nawet śmiercią. Natomiast samo uczestnictwo w wypadku drogowym może powodować uraz do końca życia.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE