6000 wniosków o rodzinny kapitał opiekuńczy wpłynęło w Kujawsko-Pomorskiem do ZUS

2022-01-10 14:21
Rodzinny Kapitał Opiekuńczy
Autor: pixabay.com

Rodzinny Kapitał Opiekuńczy (RKO) przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie i już od 1 stycznia można składać do ZUS elektroniczne wnioski o wypłatę.

RKO przysługuje na drugie i każde kolejne dziecko w rodzinie, od ukończenia 12. do 35. miesiąca życia. Świadczenie to nie zależy od dochodu rodziny i wyniesie do 12 tysięcy złotych. Będzie wypłacane w miesięcznych częściach – po 500 zł przez dwa lata lub po 1000 zł miesięcznie przez rok, w zależności od wyboru rodzica.

Wnioski o rodzinny kapitał opiekuńczy można składać wyłącznie online – za pośrednictwem Platformy Usług Elektronicznych ZUS, portalu Empatia lub bankowości elektronicznej. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych będą pomagać przy składaniu elektronicznych wnioskówo nowe świadczenie.

Na rozpatrzenie wniosku ZUS ma dwa miesiące od dnia jego złożenia wraz z dokumentami. Z kolei wypłata przysługującego kapitału następuje nie wcześniej niż za miesiąc, od którego przysługuje prawo do kapitału.

Do tej pory do ZUS-u wpłynęło prawie 106 tysięcy wniosków, z czego niemal 6 tysięcy złożyli rodzice z województwa kujawsko-pomorskiego.

Od stycznia rodzice mogą składać do ZUS także wnioski o nowe świadczenia 500 plus, jeszcze niewypłacane, czyli np. na nowo narodzone dzieci, a od lutego na kolejny okres, rozpoczynający się od czerwca 2022 roku. Gminy tylko do końca maja 2022 będą kontynuowały wypłaty przyznanych już świadczeń.

Czy jesteś konsekwentnym rodzicem?

Pytanie 1 z 10
Chcesz nauczyć dziecko nowej domowej czynności. W pierwszym tygodniu:
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE