Życie pszczół pokażą w Internecie. Pasieka Społeczna będzie działać on-line [AUDIO]

2020-05-13 12:30
Pasieka Społeczna Rzuchowa
Autor: Lokalna Grupa Działania Dunajec Biała/archiwum serwisu FB Pasieka Społeczna będzie dostępna on-line

Projekt Społecznej Pasieki w Rzuchowej, która miała na żywo promować pszczelarstwo, stanął pod znakiem zapytania z powodu epidemii koronawirusa. Chętni nie mogą przyjeżdżać, żeby brać udział na żywo w darmowych lekcjach. Dlatego pomysłodawcy zdecydowali, że cały projekt przeniosą do sieci. Każdy chętny będzie mógł skorzystać.

Jeszcze w ubiegłym roku Lokalna Grupa Działania Dunajec-Biała postanowiła stworzyć na obszarze Pogórza Tarnowskiego społeczną pasiekę. Projekt ma promować pszczelarstwo i przyczyniać się do ochrony zagrożonych gatunków zapylaczy. Na początek w Pasiece ustawiono trzy ule. Dostały nawet nazwy: Miodny Zakątek, Pszczółkowo i Brzęczyrój.

Ule mają służyć do działań edukacyjnych, polegających na przekazywaniu wiedzy na temat pszczelarstwa, ale też dawać możliwość prowadzenia hodowli pszczół przez osoby, które dotąd nie były związane z tego typu aktywnością. Chętni mieli przechodzić fachowe szkolenie pod okiem doświadczonego pszczelarza, aby później otrzymać ul pod opiekę. Niestety, z powodu epidemii, realizacja tej części projektu stanęła pod znakiem zapytania. Nie wiadomo bowiem, jak długo będą obowiązywały zasady koniecznego dystansu społecznego. Stąd pomysł, żeby Pasieka była dostępna on-line.

O życiu pszczół w Internecie - pasieka społeczna on-line. Posłuchaj: Jan Czaja z Centrum Produktu Lokalnego Rzuchowa

- Dzisiaj bardzo wiele naszych codziennych aktywności trzeba było przenieść do Internetu. Zdalnie się uczymy i zdalnie pracujemy. Dlatego też naszą edukację pszczelarską postanowiliśmy prowadzić w sieci – tłumaczy Jan Czaja z Lokalnej Grupy Działania Dunajec Biała. - Pszczelarz, na profilu Pasieki, będzie prezentował życie pszczół, przekazywał podstawowe informacje, potrzebne do tego, by pszczele rodziny się rozwijały – dodaje.

Do końca maja 2020 w Pasiece Społecznej w Rzuchowej mają stanąć kolejne trzy ule. Docelowo ma ich być od 80, do nawet 100. Z początkiem wiosny pojawiły się tam dzikie, bardzo pożyteczne w ogrodzie, pszczoły murarki. Na ich przykładzie można było obserwować pracę zapylaczy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE