Sprzęt do walki z koronawirusem dla strażaków OSP z powiatu tarnowskiego [ZDJĘCIA, WIDEO]

2020-05-29 6:00

Każdy jest wart ponad 2 tysiące złotych. Strażacy ochotnicy z powiatu tarnowskiego otrzymają 53 opryskiwacze zakupione w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej. Urządzenia mają pomóc w walce z koronawirusem. Posłużą do dezynfekcji potencjalnie zakażonych miejsc, ale strażacy widzą dla nich też inne zastosowania.

Przekazanie opryskiwaczy dla strażaków OSP w powiecie tarnowskim

Sprzęt w Komendzie Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Tarnowie przedstawicielom Ochotniczych Straży Pożarnych z powiatu tarnowskiego przekazał wojewoda małopolski Piotr Ćwik. Opryskiwacze służą do rozpylania różnych środków. Obecnie ich najważniejszym zadaniem będzie pomoc np. w dezynfekowaniu przestrzeni publicznej.

- Opryskiwacze mają być wykorzystywane do dezynfekcji miejsc potencjalnie zakażonych koronawirusem w przestrzeni publicznej - mówi Piotr Ćwik, wojewoda małopolski. Zastosowanie mogą znaleźć także przy wielu innych akcjach, na przykład podczas odkomarzania. W ubiegłym roku plaga komarów dała się mocno we znaki mieszkańcom Małopolski.

Wcześniej tego typu sprzęt trafił do Państwowej Straży Pożarnej. Poza opryskiwaczami były to fumigatory, ozonatory, płyn do dezynfekcji i środki ochrony bezpośredniej. Teraz wsparcie otrzymują druhowie ochotnicy. W jego symbolicznym przekazaniu uczestniczyli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Rzepienniku Strzyżewskim.

- Mamy takie opryskiwacze, ale są to ręczne urządzenia. Mieści się w nich niewielka ilość płynu, a korzystanie z nich wymaga dużego wysiłku - tłumaczy Jan Słowik, prezes OSP w Rzepienniku Strzyżewskim. Ten sprzęt na pewno się nam przyda. I to nie tylko do dezynfekcji. Może być wykorzystywany do usuwania tłustych plam z jezdni, czy gaszenia niewielkich pożarów za pomocą tak zwanej mgły wodnej.

Dodajmy, że w skali województwa w ramach Małopolskiej Tarczy Antykryzysowej za ponad 1 milion złotych zakupiono 600 sztuk opryskiwaczy. Strażacy ochotnicy z regionu tarnowskiego otrzymają 53 sztuki warte w sumie 95 tysięcy złotych.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE