ZBADAJ się za darmo! 4 lutego – Dzień Walki z Rakiem

2022-02-04 7:40
Mammografia
Autor: Michał Stańczyk Cytologię i mammografię wykonasz za darmo

W ciągu ostatnich 30 lat liczba chorych wzrosła ponad dwukrotnie. 4 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Jak podkreślają eksperci, ryzyko wystąpienia nowotworów możemy znacząco ograniczyć. Pomagają badania profilaktyczne. W Tarnowie można z nich skorzystać bezpłatnie.

Zdrowa dieta, codzienna aktywność fizyczna i unikanie używek. To zdaniem lekarzy sposób na uniknięcie, a przynajmniej duże ograniczenie prawdopodobieństwa, wystąpienia choroby nowotworowej. Istotne są również badania profilaktyczne, które pozwalają na wykrycie wszelkich niepokojących zmian. Tymczasem tarnowianie niezbyt chętnie z nich korzystają, chociaż badania są dostępne za darmo.

- Są osoby, które przyjmują taktykę strusia, czyli chowania głowy w piasek. Wolą nie wiedzieć. Wydaje im się, że jak nie wiedzą, to nic złego się nie wydarzy. Ale się wydarza. I to są często osoby, które w rodzinie miały przypadki raka i chorych, którzy za późno zgłosili się do lekarza. Jakoś tego nie wiążą. A tymczasem wiedza pozwala skuteczniej działać. Wykrycie zmian nowotworowych na wczesnym etapie, często daje szansę na całkowite wyleczenie – przekonuje profesor Leszek Kołodziejski, kierownik Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego.

Pocztówki dźwiękowe - przy tym bawiono się w latach 70 i 80

W Ośrodku Programów Profilaktycznych, który działa przy Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie można wykonywać darmowe badania profilaktyczne. Nie trzeba za nie płacić, a mogą uratować życie. W ofercie są darmowe badania cytologiczne. Mogą z nich korzystać kobiety w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały cytologii w ciągu ostatnich 3 lat. Są też badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat, które nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich 2 lat. Natomiast dla mężczyzn wykonywane są badania PSA w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty. W tym przypadku nie ma ograniczeń wiekowych, ale szczególnie jest ono polecane u mężczyzn w okolicy 40 roku życia, zwłaszcza jeżeli w rodzinie występował już przypadek raka prostaty.

Na badania profilaktyczne w Ośrodku Programów Profilaktycznych przy Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie można rejestrować się od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00, pod numerem telefonu 14 631 58 59. Nie jest wymagane żadne skierowanie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Karnawałowy quiz muzyczny. Mega hity, ale pytania mogą mocno cię zaskoczyć

Pytanie 1 z 12
Skąd pochodzi zespół Boney M?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE