Mammografia

i

Autor: Michał Stańczyk Cytologię i mammografię wykonasz za darmo

ZBADAJ się za darmo! 4 lutego – Dzień Walki z Rakiem

2022-02-04 7:40

W ciągu ostatnich 30 lat liczba chorych wzrosła ponad dwukrotnie. 4 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Jak podkreślają eksperci, ryzyko wystąpienia nowotworów możemy znacząco ograniczyć. Pomagają badania profilaktyczne. W Tarnowie można z nich skorzystać bezpłatnie.

Zdrowa dieta, codzienna aktywność fizyczna i unikanie używek. To zdaniem lekarzy sposób na uniknięcie, a przynajmniej duże ograniczenie prawdopodobieństwa, wystąpienia choroby nowotworowej. Istotne są również badania profilaktyczne, które pozwalają na wykrycie wszelkich niepokojących zmian. Tymczasem tarnowianie niezbyt chętnie z nich korzystają, chociaż badania są dostępne za darmo.

- Są osoby, które przyjmują taktykę strusia, czyli chowania głowy w piasek. Wolą nie wiedzieć. Wydaje im się, że jak nie wiedzą, to nic złego się nie wydarzy. Ale się wydarza. I to są często osoby, które w rodzinie miały przypadki raka i chorych, którzy za późno zgłosili się do lekarza. Jakoś tego nie wiążą. A tymczasem wiedza pozwala skuteczniej działać. Wykrycie zmian nowotworowych na wczesnym etapie, często daje szansę na całkowite wyleczenie – przekonuje profesor Leszek Kołodziejski, kierownik Tarnowskiego Ośrodka Onkologicznego.

Pocztówki dźwiękowe - przy tym bawiono się w latach 70 i 80

W Ośrodku Programów Profilaktycznych, który działa przy Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie można wykonywać darmowe badania profilaktyczne. Nie trzeba za nie płacić, a mogą uratować życie. W ofercie są darmowe badania cytologiczne. Mogą z nich korzystać kobiety w wieku 25-59 lat, które nie wykonywały cytologii w ciągu ostatnich 3 lat. Są też badania mammograficzne dla kobiet w wieku 50-69 lat, które nie wykonywały mammografii w ciągu ostatnich 2 lat. Natomiast dla mężczyzn wykonywane są badania PSA w kierunku wczesnego wykrywania raka prostaty. W tym przypadku nie ma ograniczeń wiekowych, ale szczególnie jest ono polecane u mężczyzn w okolicy 40 roku życia, zwłaszcza jeżeli w rodzinie występował już przypadek raka prostaty.

Na badania profilaktyczne w Ośrodku Programów Profilaktycznych przy Szpitalu Wojewódzkim im. św. Łukasza w Tarnowie można rejestrować się od poniedziałku do piątku od 8:00 do 14:00, pod numerem telefonu 14 631 58 59. Nie jest wymagane żadne skierowanie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. Karnawałowy quiz muzyczny. Mega hity, ale pytania mogą mocno cię zaskoczyć

Pytanie 1 z 12
Skąd pochodzi zespół Boney M?