Zabrakło pieniędzy! Organizatorzy akcji "Obiad Dla Medyka" proszą o pomoc [AUDIO]

2020-11-23 11:21 Justyna Świderska
Pierogi
Autor: Justyna Świderska Organizatorzy akcji "Obiad dla Medyka - Tarnów" potrzebują wsparcia

Każdego dnia narażają zdrowie by ratować chorych na Covid-19. Lekarze, pielęgniarki i ratownicy medyczni pracują teraz na najwyższych obrotach. Wielu z nich już zachorowało, więc na dyżurach często pracują okrojone składy personelu. Przybywa obowiązków i pacjentów, którymi trzeba się zająć. Stąd pomysł, by zorganizować dla medyków jeden ciepły posiłek. Akcja ruszyła, spotkała się z ogromną wdzięcznością, ale utknęła ze względu na brak pieniędzy.

Zaczęło się na początku listopada. Tarnowska pielęgniarka Anna Soprych, przebywająca wówczas na zwolnieniu, postanowiła przygotować poczęstunek dla zespołu, z którym pracuje już od kilkunastu lat. Nie spodziewała się, że ciasto marchewkowe i rogaliki z nadzieniem mogą wywołać taką lawinę podziękowań.

Stadion Narodowy, czy Narodowa Wydmuszka? "Będzie dobrze" Adama Federa, odc. 159

- Upiekłam słodkości, które niemal prosto z piekarnika, dzięki pomocy koleżanki, trafiły do pracujących na oddziale. Niektóre koleżanki pisały, że to był ich jedyny ciepły posiłek tego dnia. Rzeczywiście, ogrom obowiązków, zakaz opuszczania oddziałów, ograniczona gastronomia na terenie szpitali powodują, że personel medyczny często nie ma możliwości zjeść ciepłego posiłku w ciągu 12-godzinnego dnia pracy. Pomyślałam wtedy, że trzeba coś z tym zrobić. Tak narodził się pomysł zbiórki pieniędzy na zakup posiłków dla medyków – relacjonuje Anna Soprych, organizatorka akcji.

POSŁUCHAJ: O akcji "Obiad dla medyka - Tarnów" mówi Anna Soprych, organizatorka

Pomysłodawczyni akcji założyła, że obiady będą trafiać do medyków w Tarnowie, Dąbrowie Tarnowskiej i do wszystkich filii pogotowia ratunkowego w powiecie tarnowskim. Posiłki przygotowują lokalne punkty gastronomiczne, dla których to też pomoc w tym trudnym czasie pandemii. Dania są opłacane z pieniędzy, zebranych w ramach zbiórki na portalu zrzutka.pl. Dotychczas wydano ponad tysiąc posiłków, ale akcja zwolniła, bo fundusze się wyczerpały. Stąd apel do mieszkańców o wsparcie.

- Medycy walczą, często pracując ponad siły. My też nie możemy się poddać, bo oni na nas liczą. Dlatego prosimy o pomoc w zebraniu pieniędzy na ten cel. To nie muszą być duże kwtoty. Najniższą kwotę ustaliliśmy na poziomie 10 złotych. Jeśli ktoś może, to wpłaca więcej. Ważne, żeby było nas wielu, wtedy uda się realizować nasz cel, którym jest zapewnienie jednego ciepłego posiłku dla medyków. Szczegóły akcji i link do zbiórki są dostępne na zrzutka.pl pod hasłem "Obiad dla medyka – Tarnów" - dodaje Anna Soprych.

Dotychczas do medyków w Tarnowie, Dąbrowie Tarnowskiej i wszystkich filiach pogotowia ratunkowego w powiecie tarnowskim, dotarło ponad tysiąc obiadów. Dziennie potrzebnych jest 220 porcji. W ciągu miesiąca to koszt około 90 tysięcy złotych. Organizatorka akcji „Obiad dla Medyka – Tarnów” dziękuje również firmom, które z własnej inicjatywy i nieodpłatnie przez cały czas wspierają pracowników służby zdrowia oferując wypieki i posiłki.