Wypisz swój stres! Zapiski z czasów kwarantanny - konkurs literacki dla uczniów [AUDIO]

2020-05-20 12:29
Pisanie, nauka
Autor: PhotoMIX-Company/Pixabay/cc0 Zapiski z czasów kwarantanny - konkurs literacki dla młodzieży

Pisanie pomaga rozładować stres. Przenoszenie swoich myśli na papier w formie wiersza, opowiadania, dziennika lub pamiętnika może bardzo dobrze wpłynąć na nasze samopoczucie. Zespół Szkół Mechaniczno – Elektrycznych w Tarnowie postanowił to wykorzystać i zaprasza uczniów do udziału w konkursie literackim.

„Zapiski z czasów kwarantanny” mają być dla młodych ludzi okazją do przelania na papier wszystkich spostrzeżeń, uwag, rozterek i frustracji. Nie brakuje ich, bo niepewność powodowana epidemią i konieczna izolacja społeczna sprawiły, że uczniowie często czują się zagubieni.

- Dawniej często przychodzili do biblioteki szkolnej. Rozmawialiśmy o kłopotach, problemach. W czasie tych spotkań wszystkie żale wylewali w rozmowie w cztery oczy, było im to potrzebne. Teraz, z oczywistych powodów, jest to niemożliwe, stąd pomysł spisywania przemyśleń, który może być dla młodych ludzi formą terapii – mówi Renata Chlupka-Kosiba, organizatorka konkursu.

Posłuchaj: O konkursie "Zapiski z czasów kwarantanny" mówi organizatorka - Renata Chlupka Kosiba

Na razie zainteresowanie udziałem w konkursie jest niewielkie. Zdaniem organizatorki, może to być wynikiem sporego obciążenia uczniów nauką zdalną.

- Możliwe, że nie chcą spędzać kolejnych godzin przy biurku, że potraktowali tę propozycję jak kolejne zadanie do wykonania w ramach zdalnej pracy i po prostu nie mają na to ochoty. Wciąż przecież słyszy się o tym, że wiele lekcji sprowadza się do samodzielnego wykonywania zadań.

Dlatego termin nadsyłania prac został przesunięty na jesień. Prace przyjmowane są w dowolnej formie literackiej: wiersz, krótkie opowiadanie, pamiętnik, dziennik, reportaż. Podczas oceny pod uwagę będzie brana zawartość merytoryczna i zgodność z tematyką, ciekawa forma pracy, poziom literacki tekstu, samodzielność i oryginalność. Jury rozważa też możliwość wydania nadesłanych prac w formie gazetki.

Policjanci z Dobrego Miasta uratowali sarnę