Wracają Tarnowskie Piątki Chemiczne. Właśnie ruszyły zapisy!

2022-09-12 15:07
Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie
Autor: Wojciech Gardoń

Od poniedziałku, 12 września 2022 roku, ruszyły zapisy na 12. edycję Tarnowskich Piątków Chemicznych w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie. Spotkania są skierowane do uczniów liceów i techników oraz uczniów klas 7-8 szkół podstawowych. Mogą w nich wziąć udział całe klasy pod opieką nauczycieli.

Tarnowskie Piątki Chemiczne w Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie

Tarnowskie Piątki Chemiczne są imprezą przygotowaną przez naukowców i dydaktyków z Katedry Chemii ANS w Tarnowie. Zapisy prowadzone są do wyczerpania wolnych miejsc pod numerem telefonu: 14 63 16 568. Warunkiem uczestnictwa w spotkaniach jest dokonanie zapisu nie później niż do środy poprzedzającej wybrany wykład. Podczas Tarnowskich Piątków Chemicznych nauczyciele akademiccy Katedry Chemii będą udowadniać, że chemia jest w nas i wokół nas.

Pierwsze spotkanie w ramach Tarnowskich Piątków Chemicznych odbędzie się 21 październik 2022 roku o godzinie 10:00. Będzie ono przeznaczone dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych, a wykład „Jakie informacje skrywa w sobie zapach?” wygłosi dr Agata Lada. Będzie to okazja do dowiedzenia się ciekawych informacji o posiadanym przez każdego człowieka niepowtarzalnym zapachu, który jest sumą zapachów lotnych związków chemicznych wydzielanych przez skórę.

Kolejne spotkanie (18 listopada, godz. 10:00), tym razem dedykowane uczniom liceów i techników, poprowadzi dr hab. Rafał Kurczab. Podczas wykładu „Nowoczesne trendy w kosmetologii – czym jest genomika kosmetyczna?” opowie m.in. o projektowaniu leków przez komputery i algorytmach sztucznej inteligencji, będących strategią używaną przez koncerny farmaceutyczne i ośrodki akademickie.

Grudniowy wykład (9 grudnia, godz. 10:00), przeznaczony dla uczniów klas 7-8 szkół podstawowych, wygłosi dr Małgorzata Martowicz. Jego tematem będą „Substancje czynne w lekach”, a młodzi pasjonaci chemii dowiedzą się niezbędnych informacji o lekarstwach i stosowanych w nich substancjach czynnych.

Następne dwa wykłady odbędą się już w 2023 roku – 20 stycznia oraz 10 marca, oba o godzinie 10:00. Będą one skierowane do uczniów liceów i techników. Pierwszy zatytułowany „Noblesse oblige, czyli szlachectwo zobowiązuje” wygłosi dr inż. Piotr Niemiec, a drugi „Azotany – przyjazne czy wrogie?” mgr Iwona Karoń.

Szczegółowe informacje o wszystkich wydarzeniach w ramach Tarnowskich Piątków Chemicznych można znaleźć na stronie internetowej Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Sprawdź, ile wiesz o ślonskiej godce. Test wiedzy nie tylko dla Ślązaków

Pytanie 1 z 10
Paciulok to inaczej
"Ania" - zwiastun filmu o Annie Przybylskiej. Wzrusza do łez!
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE