Walczy, żeby stanąć na nogi. Mieszkanka Koszyc liczy na pomoc

2021-08-03 11:56
Karolina Salawa Filip
Autor: Urząd Gminy Tarnów Karolina walczy o powrót do sprawności, ale potrzebuje pomocy

Jej życie runęło w jednej chwili. Karolina Salawa – Filip z Koszyc Wielkich w gminie Tarnów, w wieku 12 lat zachorowała na toczeń układowy. Kiedy wydawało się, że nauczyła się już żyć z tą chorobą, nadszedł kolejny cios. Nastąpiło nagłe pogorszenie zdrowia, które spowodowało, że przestała chodzić o własnych siłach. Jedyną szansą jest kosztowna operacja. Kobieta liczy na wsparcie.

Pierwsze diagnozy lekarskie nie były optymistyczne. Mieszkanka Koszyc usłyszała od lekarzy, że nigdy nie będzie chodzić. Toczeń układowy, z którym zmagała się od 12 roku życia, spowodował nagłe pogorszenie stanu jej zdrowia, do tego stopnia, że kobieta z dnia na dzień przestała chodzić. Po pierwszym załamaniu, zmobilizowała się jednak i zaczęła szukać informacji o podobnych przypadkach. Dowiedziała się, że szansą na jej powrót do sprawności może być operacja wszczepienia stymulatorów, którą można przeprowadzić w klinice w Szwajcarii.

Bohaterka uratowała tonące koty w Nowym Dworze Gdańskim

- Przez 22 lata funkcjonowałam z ograniczeniami, bo nie wolno mi było na przykład wychodzić na słońce, lecz w miarę normalnie, bo czym nastąpiło załamanie. Do szpitala weszłam jeszcze o własnych nogach, lecz wyjechałam na wózku. Otarłam się o śmierć, choroba dosłownie zatrzymała się na ostatnim z moich kręgów. By mnie uratować potrzebne były między innymi chemioterapia, przetaczanie krwi, a potem długotrwała rehabilitacja. Jak to przyjęłam? Dramatycznie, ja nigdy nie pogodziłam się z tą sytuacją, nie ma we mnie akceptacji dla niej - mówi Karolina Salawa – Filip.

Kobieta znalazła w Szwajcarii ośrodek, który mógłby przeprowadzić operację, ale na przeszkodzie stanął koszt zabiegu. Aby go przeprowadzić, potrzeba 320 tysięcy złotych, a ta kwota znacząco przekracza możliwości finansowe kobiety i jej bliskich. Dlatego założona została zbiórka na portalu siepomaga.pl, a Karolina Salawa - Filip prosi o wsparcie. Jeśli pieniędzy nie uda się zebrać w krótkim czasie, termin operacji zostanie przełożony, a szansa na powrót do sprawności zdecydowanie się oddali.

Sonda
Czy powinno się wprowadzać obostrzenia tylko dla niezaszczepionych?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE