Uwaga na jeże! Jak pomagać tym zwierzętom? Radzi OTOZ Animals Tarnów

2022-09-20 8:29
Jeż
Autor: Alexas_Fotos/Pixabay/cc0 Coraz więcej jeży pojawia się w centrum Tarnowa

Wychodzą na drogi i giną pod kołami rozpędzonych samochodów. Jeże coraz częściej padają ofiarami ruchu drogowego w regionie. Coraz częściej poszkodowane zwierzęta trafiają też do tarnowskiego oddziału OTOZ Animals. Inspektorzy leczą i radzą, jak pomagać jeżom.

Jeże pojawiają się nawet w centrum miasta. Niestety, coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których te sympatyczne zwierzęta giną pod kołami samochodów na drogach naszego regionu. Świadczy o tym liczba interwencji i liczba zwierząt, które trafiają pod opiekę inspektorów. Dlatego wolontariusze OTOZ Animals z Tarnowa apelują, aby pomagać jeżom.

- Apelujemy do kierowców. Jeżeli widzicie jeża na drodze, to warto zwolnić, zatrzymać się i przenieść zwierzę w bezpieczne miejsce obok drogi. Często jest tak, że są to samice. Jeżeli mama zginie pod kołami, to niestety taki sam los czeka jej młode w gnieździe – mówi inspektor Dorota Lewicka.

Pomocy człowieka wymagają jeże, które mają kłopoty w poruszaniu się, kręcą się w kółko, nie zwijają się w kulkę, albo przewracają i nie mogą iść. Trzeba interweniować, gdy widzimy, że jeż jest ranny. W tej sytuacji jesteśmy zobowiązani do udzielenia pomocy zwierzęciu. Ale zdarza się, że jeż przychodzi pod nasz dom. Co wtedy?

Wielkie święto w warszawskim ZOO. Hipopotamica Pelagia świętowała 37. urodziny

- Jeże nie jedzą jabłek. To stereotyp z bajek, który mamy niestety mocno zakorzeniony. Jeże są mięsożerne, można im podać mokrą karmę dla kotów. Nie należy im natomiast podawać mleka. Ono bardzo szkodzi, a może nawet zabić jeża. Najlepiej też powstrzymać się od podawania na własną rękę jakichkolwiek leków czy preparatów, na przykład na pchły – dodaje inspektor Dorota Lewicka.

Wszelkie leki i preparaty powinien ordynować weterynarz. Nie należy sugerować się radami z Internetu, bo można zaszkodzić zwierzęciu. Inspektorzy OTOZ Animals przypominają również, że jeże to gatunek objęty ochroną, dlatego nie można przetrzymywać go w domu. To zresztą uciążliwy współlokator, bo jeże są nocą głośne i wydają sporo odgłosów, przy których trudno spać. Zdecydowanie jednak warto mieć jeża w ogrodzie. Dlaczego?

Jeże są bardzo pożyteczne. Te zwierzęta tępią owady, radzą sobie także ze ślimakami, które niszczą uprawy. Można powiedzieć, że sprzątają w ogrodzie nie czyniąc żadnych szkód. Aby zatrzymać jeża na działce warto w czasie jesiennych porządków zostawić w ustronnym miejscu stertę liści, w której jeż będzie mógł bezpiecznie przezimować.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Jak dobrze znasz najpopularniejsze filmy Netfliksa? Komplet punktów to obowiązek! [QUIZ]

Pytanie 1 z 8
Który gwiazdor Marvela wystąpił w filmie "Gray Man"?
Gray Man
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE