CZT w programie Dostępność Plus

i

Autor: Centrum Zdrowia Tuchów CZT w programie Dostępność Plus

Tuchów: Przychodnia POZ Centrum Zdrowia do przebudowy. Ma być przyjazna niepełnosprawnym

2020-07-09 16:00

Przebudują wnętrza placówki, aby ułatwić poruszanie się po niej pacjentom, którzy mają problemy z poruszaniem się. Przychodnia POZ Centrum Zdrowia Tuchów bierze udział w programie Dostępność Plus. W jego ramach otrzymała dofinansowanie, które pozwoli przystosować budynek do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących oraz z niepełnosprawnościami słuchu i psychiczną. Planowane działania pomogą też pacjentkom w ciąży oraz z małymi dziećmi, które często poruszają się z wózkami dziecięcymi.

Projekt odpowiada na potrzeby pacjentów

Program jest odpowiedzią na starzenie się społeczeństwa i coraz większą potrzebę wsparcia dla osób mających problemy z poruszaniem się w trakcie wizyt u lekarza. W ramach projektu pt. „Bliżej Ciebie w zdrowiu i w chorobie” dostosowane zostanie główne wejście do budynku przychodni, a także gabinety lekarskie i pomieszczenia sanitarne.

Co się zmieni?

Strefa wejściowa zostanie tak przebudowana aby zapewnić odpowiednią przestrzeń manewrową, a schody mają być poszerzone i wyposażone w faktury ostrzegawcze oraz w poręcze. Zamontowane zostaną także drzwi przesuwne i zamieszczony tak zwany plan tyflograficzny placówki. To wypukły schemat przedstawiający odwzorowanie rozkładu pomieszczeń, które można będzie poznawać za pomocą dotyku. Ponadto zaplanowano dostosowanie dojazdów i dojść do budynku do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.

Projekt zakłada nie tylko inwestycję, ale też nowe miejsce pracy

Utworzone zostanie nowe stanowisko - asystenta osób ze szczególnymi potrzebami. Taki pracownik pomoże pacjentom przy rejestracji do lekarza POZ, uzupełnianiu dokumentów i przemieszczaniu się po placówce. Będzie go można wezwać przy pomocy innowacyjnego systemu kolejkowego. Nowe urządzenie pozwoli między innymi na powiadamianie, kiedy następuje kolejka wejścia pacjenta do gabinetu. Dodatkowo zwiększy się także liczba numerów telefonicznych, co umożliwi sprawniejszą rejestrację pacjentów ze szczególnymi potrzebami. 

Szkolenia dla personelu

W ramach projektu zorganizowane zostanie szkolenie z języka migowego dla osób zatrudnionych w rejestracji i asystentów osoby ze szczególnymi potrzebami. Zaplanowano także szkolenia w zakresie kompetencji właściwych dla komunikacji z tymi osobami dla kadry zarządzającej. Do potrzeb odbiorców programu dostosowane zostanie także strona internetowa Centrum Zdrowia. 

Projekt realizowany jest od lipca 2020 r. do 31 grudnia 2021 r i uzyskał dofinansowanie w ramach programu operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój w kwocie 720 000 zł.

W Krakowie zbudowano wodny plac zabaw

Czy rozpoznasz zwięrzę po jego fragmencie? Sprawdź się!

Pytanie 1 z 15
Na początek coś łatwego. Na zdjęciu jest:
zebra