Inspektor Sanitarny ostrzega przed bakterią Coli

i

Autor: Wojciech Gardoń

Tej wody NIE WOLNO pić. Inspektor Sanitarny OSTRZEGA przed bakterią

2022-06-23 20:05

Źródełko na ulicy Orkana w Tarnowie ma wielu amatorów. Niektórzy uważają, że woda świetnie nadaje się ona do codziennego spożycia. Są tacy, którzy nie wyobrażają sobie bez niej kawy czy herbaty. Wśród mieszkańców pojawiały się również głosy, że posiada ona szczególne właściwości. Jednak nie należy jej pić. Tak wynika z oświadczenia tarnowskiego sanepidu, który w źródełku wykrył groźną bakterię Coli.

– Dwukrotny pobór wody przez pracowników Inspekcji Sanitarnej 7 i 14 czerwca wykazał znaczne przekroczenie bakterii grupy Coli. 14 czerwca pobieraliśmy wodę kontrolnie po raz drugi, ponieważ już pierwszy wynik był niepokojący – przyznaje Danuta Litwin-Żywiec, zastępca dyrektora Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Tarnowie.

Na podstawie tych dwóch wyników stwierdzono przekroczenie wskaźników mikrobiologicznych. PPIS poinformował, że woda ze źródełka na ulicy Orkana nie spełnia wymagań rozporządzenia Ministra Zdrowia. Jednocześnie zobowiązał Urząd Miasta do oznakowania tej wody jako niezdatnej do spożycia.

– Studnia publiczna nie jest miejscem poboru wody pitnej. Jest to źródło wody w sytuacjach awaryjnych, podobnie jak inne studnie na terenie miasta. Wodociągi, które regularnie badają wodę tego źródełka, będą ją nadal monitorować. Nie podejmujemy żadnych działań związanych z jej dezynfekcją. Mieszkańcy są poinformowani, że nie nadaje się ona do picia i nie należy jej użytkować – dodaje Danuta Litwin-Żywiec.

Nie wiadomo jak długo taka sytuacja się utrzyma. Występująca w wodzie bakteria Coli jest niebezpieczna dla zdrowia. Wśród głównych zagrożeń wymienia się zatrucie pokarmowe. W niektórych przypadkach może prowadzić do poważnych infekcji, które kończą się ciężkimi powikłaniami.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

Typowe teksty każdego ojca. Czy potrafisz je dokończyć?

Pytanie 1 z 9
Dopóki mieszkasz w moim domu...
Nożownik wbił mu nóż w bark. „Weszli do mieszkania, chcieli mnie okraść”
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE