Tarnów zawiesił współprace z Tarnopolem. „To historyczna porażka”

2021-06-25 11:34
Tarnów zawiesił współprace z Tarnopolem
Autor: ŁG Prezydent Tarnowa zawieszenie współpracy z Tarnopolem nazywa "historyczną porażką”

Za takim rozwiązaniem głosowało 18 tarnowskich radnych, dwóch wstrzymało się od głosu. Dlaczego zawieszono współprace? Ukraińskie miasto nazwało swój stadion sportowy imieniem Romana Szuchewycza. To duży niesmak, bo nacjonalista ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za masowe mordy polskiej ludności cywilnej na Kresach Wschodnich.

Radni zawieszając współpracę jednocześnie wyrazili wolę dialogu ze stroną ukraińską.

- Radni zdecydowali, aby pozostawić furtkę i zaprosić do dyskusji o trudnej, wspólnej historii oby narodów. Jeżeli władze Tarnopola zgodzą się na to, to można np. zorganizować sesję historyczną - mówi Jakub Kwaśny, przewodniczący Rady Miejskiej.

Głosowanie nad uchwałą to efekt m.in. wniosku, jaki do prezydenta Tarnowa Romana Ciepieli wnieśli w marcu poseł Konfederacji Krystian Kamiński oraz szef tarnowskich struktur Konfederacji i Ruchu Narodowego Czesław Kwaśniak. W sprawę zaangażował się również działacz Solidarnej Polski - Dariusz Niemiec.

- Taka decyzja była koniecznością. Zostałem tak właśnie wychowany i uważam, że trzeba bronić swoich wartości. Tutaj żaden dialog nie był możliwy i strona ukraińska dawała temu wyraz kilkukrotnie - mówi Dariusz Niemiec.

Tymczasem na stronie miejskiej tarnów.pl – prezydent Roman Ciepiela podkreślił, że stanowiska MSZ i IPN nie pozostawiają złudzeń co do oceny moralnej i historycznej Romana Szuchewycza. Dodał jednak, że zawieszenie umowy o współpracy, to utrata szansy na dotarcie do mieszkańców Tarnopola z tym, jakie jest nasze rozumienie i doświadczanie historii.

– Przyszłość z zamkniętymi granicami, ze zbudowanymi murami zarówno mentalnymi, jak i rzeczywistymi, pomiędzy społecznościami o różnorodnych poglądach, jest historyczną porażką – mówi Roman Ciepiela.