Tarnów: Wielkie święto Romów bez kolorowych wozów, tańców i ogniska

2021-09-23 10:15
Romski Tabor nie wyjedzie
Autor: wendy CORNIQUET / Pixabay Romski Tabor w tym roku z Tarnowa nie wyjedzie

W tym roku, podobnie, jak w poprzednim, Międzynarodowy Tabor Pamięci Romów, będzie nieco skromniejszy. Zaplanowano konferencje, spotkania i wystawy. Zobaczcie, co znalazło się w programie!

Oficjalne rozpoczęcie Międzynarodowego Taboru Pamięci Romów zaplanowano w piątek (24.09) o 16.00 w Muzeum Etnograficznym. Podziwiana będzie wystawa „Romowie. Historia i kultura”.

- Już po raz trzeci tabor odbywa się w formie stacjonarnej, w formie konferencji -popularno-naukowej. W dalszym ciągu zachowujemy jednak nazwę i poświęcamy jeden dzień na objazd po miejscach związanych z martyrologia romską. Dalej zachowujemy pierwotny memorialny charakter wydarzenia – mówi Adam Bartosz z Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

Organizatorzy uznali, że pierwotna formuła Taboru – wędrowna grupa Romów i nie Romów, koczująca pod namiotami itd. z czasem stała się coraz bardziej anachroniczna. Cele taboru, sformułowane ponad 20 lat temu, wciąż pozostają niezmienne.

- To przede wszystkim edukacja poprzez przypomnienie historii. Zauważmy, że Romowie są jedyną mniejszością w Polsce, która na żadnym etapie życia nie jest poddawana instytucjonalnej edukacji. Dziecko romskie idąc do szkoły, z nauczonym językiem romskim, nigdy nie ma możliwości, aby ktoś - tak jak dzieciom polskim - objaśnił na czym ich język polski, że ma zasady, gramatykę, pisownię i ortografię – dodaje Adam Bartosz z Komitetu Opieki nad Zabytkami Kultury Żydowskiej w Tarnowie.

PROGRAM TABORU PAMIĘCI

PIĄTEK 24 września:

  • 14:00 – 16:00 Przyjazd uczestników, zakwaterowanie w hotelu, obiad w Starej Łaźni.
  • 16:00 Spotkanie w Muzeum Etnograficznym na wystawie „Romowie. Historia i kultura”.
  • 18:00 – 20:00 III Konferencja Taborowa – I Sesja + wieczorne spotkanie.

SOBOTA 25 września:

  • 10:00 – 18:00 III Konferencja Taborowa – II i III Sesja.

NIEDZIELA 26 września:

  • 10:00 Wycieczka autobusowa śladem Małopolskiego Szlaku Martyrologii Romów, wyjazd sprzed Starej Łaźni.
  • 12:00 Spotkanie memorialne przy grobie masowym w Szczurowej.
  • 13:00 „Mniejszości etniczne i grupy etnograficzne w Małopolsce – Łemkowie, Niemcy i Romowie oraz Żydzi” – historia i kultura grup współtworzących krajobraz kulturowy Małopolski. Spotkanie połączone z prezentacją wystawy. Muzeum Dwór w Dołędze, Oddział Muzeum Okręgowego w Tarnowie. Wydarzenie realizowane w ramach projektu: „Skansenova – systemowa opieka nad dziedzictwem w małopolskich muzeach na wolnym powietrzu”.
  • 14:00 Spotkanie z XXXV Ogólnopolską Pielgrzymką Romów w Zabawie w Sanktuarium bł. Karoliny Kózkówny.
  • 15:00 Powrót i obiad w Starej Łaźni.

Quiz. Sobotnia ortografia. "Rz" czy "ż"? Możesz się zdziwić!

Pytanie 1 z 10
Wskaż poprawną pisownię:
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE