Tarnów: Ulica Wałowa ma być bardziej ZIELONA. Co się zmienia? [ZDJĘCIA]

2021-10-12 7:00

W ramach walki z tak zwaną betonozą w centrum Tarnowa na ulicy Wałowej od kilku dni działają pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. Na zlecenie Zarządu Dróg i Komunikacji tworzą tam klomby, dzięki którym pojawi się więcej zieleni. Jeszcze w październiku ma się tam też rozpocząć tworzenie parkletów czyli kieszonkowych parków.

Klomby na ulicy Wałowej

​Na Wałowej ma być bardziej zielono. Oblicze deptaku wokół rynku mają odmienić klomby, które od kilku dni wykonują pracownicy Przedsiębiorstwa Usług Komunalnych. W ubiegłym tygodniu w czterech miejscach układali obrzeża i wybierali kostkę. W najbliższych dniach dziury mają się wypełnić ziemią i zielenią. Klomby mają sprawić że będzie tam po prostu ładniej i przyjemnie.

- Wybraliśmy cztery lokalizacje, w których zostanie, albo już została zdjęta nawierzchnia. Powstałe w ten sposób klomby zostaną wypełnione roślinnością. Zasadzimy w nich trawy, krzewy takie jak trzmielina oraz różne kwiaty. Na pewno wpłynie to pozytywnie na estetykę tego miejsca - mówi Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Kiedy parklety na ulicy Wałowej?

W pobliżu klombów pojawią się tarnowskie parklety. To tak zwane kieszonkowe ogrody to pomysł miejskich aktywistów, który udało się sfinansować dzięki pieniądzom z budżetu obywatelskiego. Niestety pojawiły się problemy z wyborem firmy, która wykona w sumie trzy instalacje na terenie ulicy Wałowej od A do Z. Zarząd Dróg i Komunikacji w Tarnowie szukał wykonawcy od wakacji. Bez skutku. Dlatego urzędnicy zdecydowali się zrobić to inaczej.

- Zmuszeni zostaliśmy do podzielenia tej inwestycji na mniejsze zadania. Dlatego wyodrębniliśmy dostawę zieleni, dostawę elementów małej architektury, dostawę donic, wykonanie prac związanych z obsadzeniem zieleni i wykonanie nawierzchni. Podzieliliśmy to na kilka odcinków i każdy z nich będzie realizowany przez inną firmę. Na siebie wzięliśmy natomiast kwestie związane ze skoordynowaniem tego zadania. Jest to trudne, gdy na placu budowy jest kilku wykonawców, ale musieliśmy podjąć to ryzyko aby wreszcie zrealizować tę inwestycję - mówi Artur Michałek, dyrektor Zarządu Dróg i Komunikacji w Tarnowie.

Prace przy parkletach mają się rozpocząć jeszcze w październiku. Firmy, które je wykonają zostały już wybrane. Obiekty powstaną w trzech miejscach: przy skrzyżowaniu z ulicą Goldhammera, naprzeciwko baszty i obok KRUS-u. Zobaczcie jak będą wyglądać tarnowskie parklety. Mają być gotowe do końca roku.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Matematyka na poziomie podstawówki. Bez 13/15 nie pokazuj się znajomym!

Pytanie 1 z 15
5 + 5 + 5 - 10 - 10 = ?
Super Raport 11.10 (Włodzimierz Cimoszewicz - eurodeputowany, były premier oraz Łukasz Jankowski - prezes ORL w Warszawie) Sedno Sprawy: Marek Suski