Tarnów: Stroje ludowe, szlacheckie, a nawet skórzany bat. Nietypowa WYPRZEDAŻ Pałacu Młodzieży [AUDIO]

2021-03-17 11:00
Stroje ludowe z Pałacu Młodzieży
Autor: Pałac Młodzieży w Tarnowie Nietypowa wyprzedaż strojów ludowych w Pałacu Młodzieży

Stroje ludowe z różnych regionów Polski sprzedaje Pałac Młodzieży w Tarnowie. Na nabywców czeka w sumie kilkadziesiąt sztuk rozmaitych ubrań z dawnych epok. Przed laty stroje były wykorzystywane przez działające w placówce zespoły ludowe i folklorystyczne. W ostatnich latach wypożyczały je różna stowarzyszenia i instytucje kultury. W czasie pandemii zainteresowanie nimi spadło, a koszty utrzymania pozostały. Stąd decyzja o sprzedaży.

Pałac Młodzieży w Tarnowie sprzedaje stroje ludowe

Ostatnie zespoły ludowe i folklorystyczne przestały działać w Pałacu Młodzieży ponad 30 lat temu. Pozostałe po nich stroje w ostatnich latach były głównie wypożyczane. Korzystały z nich zespoły z regionu, szkoły czy instytucje kultury. W czasie pandemii zainteresowanie rzeczami z magazynu Pałacu Młodzieży spadło do zera. Tymczasem placówka cały czas musi ponosić koszty jego utrzymania. Stąd decyzja o wyprzedaży części zgromadzonych przez lata strojów. Propozycja tarnowskiego Pałacu powinna zainteresować przede wszystkim regionalne grupy folklorystyczne, bractwa kurkowe, szkoły oraz domy kultury, ale nabyć unikalne stroje z tej kolekcji może w zasadzie każdy.

POSŁUCHAJ: Jakie stroje trafiły na tą nietypową wyprzedaż- opowiada Jerzy Kosiba, dyrektor Pałacu Młodzieży w Tarnowie

- Sprzedajemy część rzeczy, która znajduje się w naszym magazynie - mówi Jerzy Kosiba, dyrektor Pałacu Młodzieży w Tarnowie. To stroje związane z folklorem i tradycją ludową. Jest tego całkiem sporo. Mamy między innymi gorsety krakowskie, rzeszowskie, góralskie, lubelskie i węgierskie, stroje szlacheckie, łowickie, suknie do poloneza czy kompletne stroje z różnych regionów. Ponadto można kupić kamizele, kapelusze, strój Księstwa Warszawskiego i tym podobne. Za ciekawostki można uznać kontusz szlachecki, chustki i zapaski z różnych regionów, a nawet skórzane baty (bicze), z których dawniej tancerze „strzelali” podczas występów.

Pojedyncze elementy garderoby można już kupić za kilkanaście złotych. Kompletne stroje zostały wycenione na kilkaset złotych. Zainteresowani ich nabyciem w tym tygodniu powinni się zgłosić do Pałacu Młodzieży w Tarnowie przy ul. Piłsudskiego 24. 

Wyprzedaż startuje już dzisiaj, w środę 17.03. Tego dnia stroje na żywo będzie można zobaczyć i kupić od godziny 12.00 do 15.00. W czwartek 18.03 – będą udostępnione między godziną 14.00, a 15.00. Te same godziny ustalono w piątek 19.03. Jeśli nie wszystkie stroje uda się sprzedać w przyszłym tygodniu ewentualni zainteresowani powinni się kontaktować telefonicznie z sekretariatem Pałacu Młodzieży pod numer: 14 622 03 85. Będzie można umówić się indywidualnie. Do magazynu będą mogły wejść jednocześnie 2 osoby.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!

QUIZ Najsławniejsi Polacy w historii. Wstyd ich nie znać

Pytanie 1 z 15
Z którym z tych bokserów nigdy nie zmierzył się Andrzej Gołota?
Duda na zakupach. Najlepsze memy. Komentarz Adama Federa [WIDEO].
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE