Tarnów: Rodzice nie potrafią czytać dzieciom? Pomóc ma specjalny poradnik

2021-10-13 13:29
Twórzczynie książki
Autor: ŁG Od lewej: Marta Malec - Lech, Roksana Jędrzejewska-Wróbel i Beata Kania

Uświadomienie rodzicom, nauczycielom i opiekunom znaczenia i wartości wspólnego czytania – to główny cel projektu „Najmłodsi Małopolanie lubią czytanie”. Realizuje go Biblioteka Pedagogiczna w Tarnowie. Powstał nawet specjalny poradnik. Gdzie można go zdobyć?

W ramach projektu „Najmłodsi Małopolanie lubią czytanie” zaplanowano cykl konferencji naukowych i spotkań z autorami literatury dziecięcej. Zrealizowana zostanie również kampania społeczna promująca czytelnictwo.

- Czytanie jest pretekstem do rozmowy i zatrzymania się. Ważny jest ten moment, kiedy rodzic siada wieczorem z dziećmi w pokoju, gdy pali się lampka i tworzy się więź. Najważniejsze jest to, co dzieje się pomiędzy czytelnikiem a bohaterem książki. Jeżeli książka sprowokuje dziecko do opowiedzenia o czymś, o czym normalne by nie powiedziało, to super! – mówi Roksana Jędrzejewska-Wróbel, pisarka.

Publikacja „Bliżej książki, bliżej siebie”. Została ona opracowana z myślą o zachęcaniu dorosłych do czytania dzieciom – codziennie, na głos i od najwcześniejszych lat.

- Książka jest efektem zaangażowania znanych i cenionych autorów literatury dziecięcej oraz specjalistów z dziedziny dydaktyki, psychologii, pedagogiki, neurodydaktyki, biblioterapii, bibliotekoznawstwa i nowoczesnych mediów – dodaje Beata Kania, dyrektor Biblioteki Pedagogicznej w Tarnowie

Bezpłatny poradnik trafi do przedszkoli Województwa Małopolskiego, skąd rodzice będą mogli go wypożyczać.

Którym typem osobowości jesteś?

Pytanie 1 z 8
Opisz swój charakter