Robot bojowy Zakłady Mechaniczne Tarnów

i

Autor: Wojciech Gardoń

TARNÓW: przyznano nagrody za innowacje. TE wynalazki wkrótce podbiją rynek [GALERIA]

2022-06-15 12:22

W Tarnowie zakończyły się pierwsze Targi Innowacji ITAR. Wydarzenie organizowane przez Akademię Nauk Stosowanych przyciągnęło wiele lokalnych firm. Pojawiły się również wynalazki z tarnowskiej ANS, a także AGH i Politechniki Krakowskiej. Nie są to jednak zwykłe projekty studenckie. Część zaprezentowanych pomysłów już wchodzi na rynek.

Tarnów zamienił się w prawdziwą stolicę nowoczesnych technologii. Cel – połączenie biznesu z nauką. W ramach I edycji Targów Innowacji ITAR zaprezentowano najbardziej nowatorskie i pomysłowe wynalazki. Wśród nich znalazł się prototypowy zdalnie sterowany robot bojowy z tarnowskich Zakładów Mechanicznych.

Można było podziwiać biodegradowalne tworzywo sztuczne stworzone z myślą o środowisku, a także specjalne okulary, dzięki którym możliwe jest montowanie wirtualnych urządzeń. Jednym słowem – w Tarnowie pojawiły się prawdziwe cuda. Stworzyli je nie tylko weterani innowacji, ale też młodzi konstruktorzy.

– Stworzyliśmy w pełni biopochodne tworzywo. Chcieliśmy tym samym odejść od tych klasycznych plastików, które zalegają na wysypiskach śmieci. Naszym celem było właśnie opracowanie takiego materiału, który zarówno ładnie wygląda, jak i posiada cechę biodegradowalności w naturalnym środowisku. To jest nasz prototyp, ale chcemy już współpracować z jedną firmą – mówią Szymon Wojciechowicz i Ewa Szczepanik z Koła Naukowego Ceramit.

– Nasz robot bojowy to pojazd autonomiczny, który jest programowany. Zadaje mu się określoną misje i on sam te misję realizuje. Zawsze znajduje się pod kontrola operatora. Jeszcze nie był wykorzystywany poza poligonem. Jest to projekt w trakcie rozwoju – tłumaczy Robert Nieć z Zakładów Mechanicznych „Tarnów”.

Targi Innowacji zorganizowano w ramach projektu „Tarnów Nowe Spojrzenie”. Spotkanie było również związane z obchodami urodzin Jana Szczepanika. Swoje wynalazki pokazali światu studenci spoza Tarnowa. Na Targach ITAR Pojawili się przedstawiciele AGH oraz Politechniki Krakowskiej. To właśnie im przyznano główne nagrody.

Zwycięskim projektem zostało biodegradowalne tworzywo do wykorzystania w przedmiotach codziennego użytku wymyślone w Akademii Górniczo-Hutniczej. Uhonorowano również tzw. napełniacz sulfonamidowy dla biokompozytów polimerowych zgłoszony przez Politechnikę Krakowską. Nagrodę otrzymało także urządzenie do diagnostyki psychofizjologicznej SDP-system.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Cezary Pazura skończył 60 lat. Dopasujesz cytaty z jego postaci do filmów? Musisz je znać!

Pytanie 1 z 10
Z jakiego filmu pochodzą słowa, które wypowiada bohater Pazury: "Chodzi mi o ten sweter, co go masz na sobie - za*ebałeś go z pomocy dla powodzian"?
Robert Lewandowski i Andrzej Janisz przytulili się po meczu. Legendarny komentator ostatni raz pracował z kadrą