Tarnów przygotowuje się na oszczędzanie energii. Miejski energetyk ma kilka pomysłów

2022-09-19 14:15
Tarnów
Autor: Justyna Świderska

Prawdopodobnie w tym tygodniu pojawi się zarządzenie prezydenta Tarnowa dotyczące oszczędzania ciepła oraz prądu. Miasto spodziewa się kilkukrotnej podwyżki energii elektrycznej, a ostateczna wysokość umowy będzie stanowić punkt odniesienia do stopnia wymaganych oszczędności. Jednakże energetyk miejski już teraz wskazuje, gdzie należy szukać dodatkowych środków.

Jak oszczędzać ciepło i energię elektryczną? Tarnów przygotowuje się do sezonu grzewczego

Miejski energetyk Szymon Kozioł, podczas ostatniej sesji Rady Miejskiej, zauważył, że niektóre z metod oszczędzania energii mogą zastosować sami tarnowianie. Należą do nich m.in. regulowanie i uszczelnianie okien, częste przeglądanie instalacji, odpowietrzanie grzejników, stosowanie zaworów i głowic termostatycznych, montaż automatycznych odpowietrzników na końcach pionów czy szybkie wietrzenie pomieszczeń przy włączonych kaloryferach.

Niezbędnym działaniem w nadchodzącym sezonie grzewczym, według miejskiego energetyka, będzie optymalizowanie temperatury i zmniejszanie jej do minimalnej dla danej funkcji pomieszczenia. W szkołach temperatura nie może być niższa niż 18 stopni, ale np. w halach sportowych można ją obniżyć do 16 stopni. Miejski energetyk zauważył również, że w domach można obniżyć temperaturę do 20 stopni, co przyniosłoby oszczędności w skali miliona ton węgla.

W przypadku oświetlenia nocnego niezbędne może okazać się zrezygnowanie z świątecznych iluminacji, a także z oświetlania korytarzy. Możliwe, że na tarnowskich ulicach zostaną wyłączone co drugie lampy, do czego przymierza się Zarząd Dróg i Komunikacji. Jednakże większość znajdujących się w Tarnowie lamp należy do Tauronu, a to oznacza, że miasto nie ma większego wpływu na ich wymianę na energooszczędne.

Szymon Kozioł poinformował, że w ostateczności będzie można wziąć również pod uwagę przejście niektórych miejskich jednostek na pracę zdalną, a placówek edukacyjnych na naukę zdalne. Niewykluczone, że dojdzie też do ograniczenia pracy np. basenów lub ich elementów.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

OUIZ PRL. Nie ma róży bez ognia, czyli powiedzonka z PRL-u

Pytanie 1 z 10
Nie mamy pańskiego płaszcza:
Tak wygląda grób Ani Przybylskiej
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE