Szkoła

i

Autor: Radio ESKA

Tarnów przeznaczy wpływy z podatku PIT na oświatę. Prezydent twierdzi, że rządowe subwencje są zbyt małe

2022-10-19 10:30

Tarnów przeznaczy całe przyszłoroczne wpływy z podatku PIT na utrzymanie oświaty. Prezydent Roman Ciepiela zauważa, że rządowe subwencje są niewystarczające, więc miasto musi dokładać do oświaty. Dlatego też konieczne będzie sięgnięcie po dodatkowe środki do miejskiego budżetu oraz portfeli tarnowian.

Tarnów przeznaczy wpływy z podatku PIT na oświatę

Przypomnijmy, że do budżetu Tarnowa z tytułu podatku PIT wpłynie w przyszłym roku 126,6 miliona złotych. Kwota ta będzie o ponad 26 milionów złotych mniejsza niż w roku bieżącym i niższa o prawie 27 milionów niż w 2021 roku. Według urzędników, szczególnie w dobie galopującej inflacji i gigantycznego wzrostu cen energii, mniejsze wpływy z podatku PIT spowodują znaczne uszczuplenie miejskiego budżetu. Niewątpliwie odbije się to na planowaniu nowych inwestycji, a także wymusi niemałe oszczędności w niektórych sferach funkcjonowania miasta.

Prezydent Tarnowa Roman Ciepiela zapewnia, że przyszłoroczne wpływy z podatku PIT wspomogą utrzymanie oświaty. Jednakże 126,6 miliona złotych nie pozwoli pokryć wszystkich kosztów.

– Oświata i edukacja to nasza przyszłość, więc muszą być finansowane na odpowiednim poziomie. Obowiązuje co prawda zasada, że „pieniądz idzie za uczniem”, ale przekazywane przez rząd subwencje oświatowe są niedoszacowane i musimy do nich dopłacać z budżetu – podkreśla Roman Ciepiela.

Tarnów w 2023 roku przeznaczy na oświatę blisko 390 milionów złotych. Natomiast rządowa subwencja wyniesie 253 miliony złotych, co oznacza, że prawie 137 milionów trzeba będzie dołożyć z budżetu miasta oraz portfeli mieszkańców.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Zabawne nazwy miejscowości w Polsce. Czy wiesz, w którym są województwie?

Pytanie 1 z 15
W którym województwie znajduje się wieś Pasikurowice?
R. FOGIEL: NIE EKSCYTUJĘ SIĘ POLITYCZNYMI INICJATYWAMI DONALDA TUSKA
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE