Tarnów: Pomoc płynie, ale potrzeby są większe. Szpital prosi o więcej maseczek [AUDIO]

2020-04-03 11:43
Szpital maseczki
Autor: Damian Mika Szpital św. Łukasza w Tarnowie prosi o więcej maseczek z bawełny

Można zarażać, nie mając objawów choroby. Maseczki ochronne mogą spowolnić rozprzestrzenianie się koronawirusa. Dlatego Szpital Wojewódzki im. św. Łukasza w Tarnowie chce wyposażać w nie również pacjentów, którzy muszą zgłaszać się do poradni na niezbędne badania. Szpitalnia szwalnia pracuje pełną parą, ale to wciąż za mało. Dlatego placówka apeluje o dalsze wsparcie do mieszkańców, którzy samodzielnie szyją maseczki ochronne w domach.

Osób zarażonych przybywa z każdym dniem. Dlatego konieczne jest podjęcie działań, które maksymalnie ograniczą rozprzestrzenianie się koronawirusa wśród personelu i pacjentów szpitala.

- Szpital jest przygotowany do zapewnienia bezpieczeństwa pacjentów i pracowników w zakresie profesjonalnych środków ochronny indywidualnej, takich jak: maseczki z filtrem HEPA, maseczki chirurgiczne, kombinezony i inne, które muszą być certyfikowane i posiadać znak bezpieczeństwa. Środki te będziemy stosować do pacjentów z podejrzeniem lub rozpoznaniem choroby COVID-19 – mówi rzecznik Szpitala Wojewódzkiego im. św. Łukasza w Tarnowie – Damian Mika.

Posłuchaj: rzecznik Szpitala im. św. Łukasza w Tarnowie - Damian Mika

Noszenie maseczek ochronnych uszytych z bawełny może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka zakażenia innych, przez osoby, które mogą być nosicielam, nie mając żadnych objawów choroby.

- Szpitalna szwalnia codziennie szyje około 500 maseczek ochronnych. Dostajemy również maseczki, które szyją mieszkańcy w ramach akcji „Maski dla Tarnowa”. Wyposażamy w nie personel i pacjentów. Chcielibyśmy jednak przekazywać maseczki również tym pacjentom, którzy nie leżą na oddziałach, ale muszą przyjść do szpitalnych poradni w celu wykonania niezbędnych badań. W tym zakresie wciąż prosimy o pomoc – mówi Damian Mika.

Dodajmy, że wszystkie bawełniane maseczki przekazywane do szpitala, zanim trafią do pacjentów, są sterylizowane.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE