Ciekawostki

Wieś w Małopolsce, którą podziwiał Robert Makłowicz. Jest wyjątkowa z wielu względów [GALERIA]

2024-05-10 12:52

Lipnica Murowana to niewielka małopolska wieś, która zwykle raz w roku znajduje się na ustach całego kraju. Mowa oczywiście o wyjątkowym konkursie palm wielkanocnych, organizowanym od 1958 roku. Miejscowość oferuje jednak znacznie więcej, o czym mówił Robert Makłowicz w jednym z odcinków swojego programu emitowanego w serwisie YouTube.

Lipnica Murowana. Tą małopolską wieś wychwalał Robert Makłowicz

Lipnica Murowana to niewielka małopolska wieś, położona w powiecie bocheńskim, licząca niespełna 800 mieszkańców. Miejscowość leży w widłach rzeki Uszwicy, w kotlinie otoczonej Beskidem Wyspowym i Pogórzem Wiśnickim. Jak informuje oficjalna strona internetowa gminy, Lipnica Murowana pojawia się w źródłach historycznych od początku XIV wieku. Co istotne, w latach 1326-1934 Lipnica Murowana posiadała prawa miejskie. Lipnica Murowana to miejsce znane w całej Polsce, szczególnie w okresie Wielkanocy. Od 1958 roku odbywa się tam jedyny na świecie konkurs palm wielkanocnych. Niedawno wieś Lipnica Murowana odwiedził Robert Makłowicz, który relację z tejże wizyty zamieścił w serwisie YouTube, w odcinku pt. „W sprawie wielkanocnego stołu”.

O konkursie palm wiedzą niemal wszyscy, ale tutaj, zaraz za rogiem jest coś jeszcze. Coś naprawdę niezwykłego, prawdziwa gratka dla miłośników architektury, historii i naszych dziejów. Wystarczy przejść kawałek, aby naszym oczom ukazało się niezwykłe „cacko”. Rzecz wyjątkowa, nie tylko w skali Lipnicy, nie tylko w skali Małopolski i Polski, ale w skali świata – mówił Robert Makłowicz, wskazując na kościół św. Leonarda.

Obiekt ten, powstały pod koniec XV wieku w 2003 roku wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Lipnica Murowana w Małopolsce to jednak nie tylko zabytki, ale również liczne szlaki turystyczne, w tym ścieżki spacerowe, przyrodnicze i edukacyjne.

Z jakich potraw słynie Małopolska? Sprawdź w QUIZIE, czy je znasz

Pytanie 1 z 10
Maczanka krakowska to połączenie między innymi
Wieczorny Express - Jacek PROTASIEWICZ II