Tarnów. Podatek od nieruchomości i opłata reklamowa mogą wzrosnąć do stawek maksymalnych

2022-11-28 12:44
Sesja Rady Miejskiej w Tarnowie
Autor: Krystian Janik

W środę, 30 listopada 2022 roku, odbędzie się nadzwyczajna sesja Rady Miejskiej w Tarnowie. Radni po raz kolejny pochylą się nad zainicjowanymi przez prezydenta Romana Ciepielę podwyżkami podatku od nieruchomości i opłaty reklamowej. W grę niezmiennie wchodzą stawki maksymalne.

Podatek od nieruchomości i opłata reklamowa mogą wzrosnąć do stawek maksymalnych

Podczas nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej wróci temat podniesienia podatku od nieruchomości do stawek maksymalnych, wynikających z obwieszczenia Ministra Finansów dotyczącego górnych granic stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2023 rok. Projekt podwyżki podatku od nieruchomości przewiduje m.in. podniesienie stawki dla budynków mieszkalnych z 0,65 zł do 1,00 zł za mkw. oraz podniesienie stawki dla budynków związanych z działalnością gospodarczą z 22,50 zł do 28,78 zł za mkw. Ma to zwiększyć dochody budżetowe o kwotę 20,3 miliona złotych. Przypomnijmy, że w ciągu ostatnich dwóch miesięcy radni dwukrotnie nie wyrazili zgody na podwyżki proponowane przez prezydenta Romana Ciepielę. Ostatnia taka sytuacja miała miejsce w ubiegły czwartek, 24 listopada 2022 roku.

Kolejnym tematem środowej nadzwyczajnej sesji Rady Miejskiej będzie podniesienie opłaty reklamowej do stawek maksymalnych, według których część stała nie może przekroczyć 3,14 złotych dziennie, a część zmienna nie może przekroczyć 0,28 złotych od 1 mkw. Przy zaproponowanych stawkach opłata roczna od standardowego bilbordu o powierzchni 12 m kw. wyniesie 2 372,50 złotych, a w przypadku baneru o powierzchni 3 mkw. 1 452,70 złotych. Podniesienie opłaty reklamowej do stawek maksymalnych może zwiększyć dochody miasta o blisko 3 miliony złotych.

Podniesienie podatku od nieruchomości i opłaty reklamowej do stawek maksymalnych jest pomysłem prezydenta Romana Ciepieli na zmniejszenie deficytu budżetowego Tarnowa, który wyniesie w 2023 roku ponad 107 milionów złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Quiz. Arborysta, dekarz, groomer. Czy wiesz, czym się zajmują? Szybki test o zawodach

Pytanie 1 z 10
1. Arborysta opiekuje się:
REAKCJA polskich dziennikarzy na OBRONĘ KARNEGO przez Szczęsnego. Vlog POLSKA - ARABIA
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE