Tarnów: Nauczyciele są w strachu. Jak będzie wyglądać nauka od września?

2020-07-03 11:03 Łukasz Grygiel
Nowy rok szkolny - obawy
Autor: ŁG Rozpoczęcie nowego roku szkolnego uzależnione jest od sytuacji pandemicznej w Polsce

Wakacje w pełni. Mimo to nauczyciele i uczniowie z tarnowskich szkół z obawą myślą o początku września. Powodem jest widmo ponownej nauki on-line. Zdalne lekcje okazały się trudne nie tylko dla nich, ale także dla rodziców.

Okazuje się, że nauczyciele często nie mieli możliwości pracy on-line. Platformy edukacyjne nie były dla nich w pełni dostępne. Zdarzało się, że nie działały tak jak powinny.

- Nauczyciele musieli korzystać z własnego internetu, z własnych laptopów, z własnych materiałów. Często było tak, że jeżeli w domu był nauczyciel oraz troje dzieci, to nie wiadomo było kto ma z tego komputera korzystać i kiedy – zauważa Iwona Oleksy ze Związku Nauczycielstwa Polskiego w Tarnowie.

Przekazywanej wiedzy było tak dużo, że rodzice musieli poświęcać dzieciom sporo czasu na to, żeby ten materiał z nimi jeszcze raz przeanalizować. Brak bezpośredniego kontaktu z nauczycielem i brak zajęć w klasie spowodowały, że dzieci musiały w edukacje wkładać znaczenie więcej własnej pracy. Były obciążone.

- Problem stanowiły też tzw. znikające dzieci, czyli te, które nie uczestniczyły w zdalnych zajęciach. Wiem, że w każdej szkole coś takiego mogło się wydarzyć. Dzieci – albo nie miały komputera i dostępu do internetu - albo nie było kontroli ze strony rodziców. Te dzieci, które dotychczas miały na bakier z nauką, mogły mieć całkowity luz – dodaje Iwona Oleksy.

Wakacje wydają się więc idealnym czasem, aby udoskonalać i ujednolicać platformy internetowe do nauki. Lokalny związek nauczycielstwa polskiego z Tarnowa na bieżąco przekazuje centrali swoje wnioski i postulaty. Od września mogłyby one usprawnić edukacje. Nauczyciele domagają się dofinansowania do pracy, chodzi głównie o godziny nadliczbowe spędzone na pracy zdalnej. Są szkoły, w których to wynagrodzenie nie zostało wypłacone.

W parku w Tarnowie pełzają węże

Rozwijamy nasz serwis dzięki wyświetlaniu reklam.

Blokując reklamy, nie pozwalasz nam tworzyć wartościowych treści.

Wyłącz AdBlock i odśwież stronę.