Tarnów: Mail z Poczty Polskiej w sprawie udostępnienia spisu wyborców został zignorowany

2020-04-27 9:25 Tomek Piszczek
Tarnowscy urzędnicy nie odpowiedzieli na rządanie z maila od Poczty Polskiej
Autor: Tumisu/Pixabay/cc0 Tarnowscy urzędnicy nie odpowiedzieli na rządanie z maila od Poczty Polskiej

Tarnów nie udostępni Poczcie Polskiej spisu wyborców. A przynajmniej nie na podstawie anonimowego maila, który trafił na skrzynkę mailową urzędu. Samorządowcy twierdzą, że Poczta Polska nie ma prawa domagać się wydania danych obywateli.

W przypadku Tarnowa mail dotarł podobnie jak do innych samorządów w nocy na ogólne konto mailowe urzędu. Podpisany był jedynie Poczta Polska, bez podpisu konkretnej osoby. W treści było żądanie udostępnienia aktualnych spisów wyborczych. Mail został zignorowany przez miejskich urzędników, ponieważ nie spełnia żadnych warunków udostępnienia takich danych.

- Udostępnienie jakichkolwiek danych byłoby złamaniem RODO - wyjaśnia Ireneusz Kutrzuba, rzecznik prezydenta Tarnowa. Jeżeli nadejdzie mail przesłany przez e-PUAP, podpisany przez konkretne osoby z Poczty Polskiej, upoważnione do tego celu, to wówczas podda się go analizie formalno-prawnej i w odpowiedni sposób zareaguje.

Podobne reagują inne samorządy w regionie. O dodatkowe wyjaśnienia poprosili między innymi burmistrz Wojnicza Tadeusz Bąk i wójt Ryglic Paweł Augustyn. Są też miejsca, gdzie włodarze gmin zdecydowali się udostępnić dane swoich mieszkańców Poczcie Polskiej. 

- W Zakliczynie pismo wraz pełnomocnictwem dla przedstawicieli Poczty Polskiej wpłynęło na skrzynkę EPUAP Urzędu Miejskiego w Zakliczynie. Wnioskowany przez Pocztę spis wyborców z gminy Zakliczyn zostanie przekazany Poczcie Polskiej we wskazanym w piśmie terminie - mówi burmistrz Zakliczyna Dawid Chrobak.

Koronaporadnik Adama Federa "Będzie Dobrze" - Kwarantanna w luksusie