Tarnów ma kolejny fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej

2021-11-17 13:43
Panorama Siedmiogrodzka
Autor: Muzeum Okręgowe w Tarnowie 24. fragment Panoramy Siedmiogrodzkiej w zbiorach tarnowskiego muzeum

Muzeum Okręgowe kupiło obraz Jana Styki od krakowskiej galerii, gdzie wystawiła go na sprzedaż prywatna osoba. Będzie to już 24. fragment słynnej Panoramy w jego zbiorach. Nowo zakupiony obraz będzie można obejrzeć już na początku grudnia w galerii na Dworcu PKP.

Scena obrazu rozgrywa się w pobliżu sztabu gen. Józefa Bema, czyli w samym centrum dziewiętnastowiecznego malowidła. Ma wymiary 116 na 60 cm. Muzeum zapłaciło za obraz 116 tysięcy zł, z czego 92 tysiące to dofinansowanie z rządowego programu. Galeria wiedziała, że gromadzimy fragmenty Panoramy, więc, gdy tylko obraz się u nich pojawił, natychmiast zostaliśmy o tym powiadomieni i muzeum zaczęło starania w poszukiwaniu pieniędzy, bo muzeum z własnego budżetu na zakup nie byłoby stać.

dr Jacek Sokołowski: Polska już przegrała konflikt na granicy [Super Raport]

- Tym razem jest nieco mniejszy obraz, ale pochodzi on z centralnej części Panoramy, czyli w bezpośrednim sąsiedztwie sztabu generała Józefa Bema. Przedstawia żołnierzy, którzy zaprzęgają konie do artylerii. Ten fragment znajduje się właśnie tuż przed postacią generała Bema siedzącego na koniu - mówi dyr. Muzeum Okręgowego w Tarnowie, Kazimierz Kurczab.

Panorama Siedmiogrodzka przedstawia bitwę o Sybin. Powstała w 1897 roku. Pierwotnie była wielkości Panoramy Racławickiej, jednak została przez autora pocięta na ok. 60 fragmentów i sprzedana w formie obrazów. Muzeum Okręgowe od wielu lat prowadzi ich poszukiwanie i kupuje fragmenty. Panoramę można oglądać w muzeum na Dworcu PKP w Tarnowie.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE