Tarnów: Kilkanaście ekshumacji miesięcznie. Spory ruch na cmentarzach

2021-10-20 13:17
Ekshumacje Tarnów
Autor: ŁG W Tarnowie przeprowadzanych jest nawet kilknaście ekshumacji tygodniowo

Pracownicy Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie na brak pracy nie narzekają. Powodem jest spora liczba tarnowian, którzy - jeszcze przed Wszystkimi Świętymi – decydują się uporządkować mogiły swoich bliskich.

Ruch na miejskich cmentarzach nie jest przypadkowy. Zgodnie z polskim prawem ekshumacja zwłok i szczątków jest dopuszczalna od 16 października do 15 kwietnia.​

- Mieszkańcy właśnie teraz, w listopadzie, przypominają sobie o pewnych kwestiach związanych z rodzinnymi grobami. Chcą dokonać ekshumacji jeszcze przed Wszystkimi Świętymi - mówi Maria Wójcik z Miejskiego Zarządu Cmentarzy w Tarnowie.

Zleceń jest tak wiele, że pracownicy Zarządu Cmentarzy zawieszają ekshumacje w ostatnim tygodniu przed Wszystkimi Świętymi. Wszystko z uwagi na zwiększoną liczbę osób odwiedzających groby bliskich. Kto zleca ekshumacje i w jakim celu?

- Ekshumacji może dokonać tylko osoba bliska i oczywiście uprawniona do tego. Często jest to związane z tym, że ktoś przeprowadza się w inne miejsce, albo ma grobowiec rodzinny na naszym cmentarzu, a ktoś jest pochowany poza Tarnowem. Są też sytuacje, kiedy ktoś wybudował nowy grobowiec np. w Klikowej i tam chce mieć grób rodzinny i sprowadza szczątkowi bliskich w jedno miejsce – dodaje Maria Wójcik.

Ekshumacje na miejskich cmentarzach zazwyczaj odbywają się wczesnym rankiem.

QUIZ: Znasz wszystkie plotki z tygodnia?

Pytanie 1 z 6
Co takiego Cardi B dostała od Offseta na urodziny?