Tarnów będzie KSZTAŁCIŁ lekarzy? Trwają prace nad wnioskiem do Ministerstwa

2022-06-27 11:13
Tarnów może kształcić lekarzy
Autor: Pixabay

Tarnów może być miastem przyszłych medyków. ANS stara się o utworzenie takiego kierunku na jednym ze swoich wydziałów. Trwają prace m.in. nad niezbędną dokumentacją, która zostanie złożona do Ministerstwa.

Tarnów chce kształcić lekarzy

Miasto pod Górą świętego Marcina może uczyć swoich medyków. To plany na, być może, nieodległą przyszłość. Akademia Nauk Stosowanych prowadzi zaawansowane prace nad utworzeniem kierunku lekarskiego. Tym samym Tarnów może dołączyć do grona 16 polskich miast, które kształcą specjalistów w tej dziedzinie. Procedura jest jednak szczególnie skomplikowana i czasochłonna. Dotyczy to przede wszystkim wniosku aplikacyjnego.

Szkolenie lekarzy przez tarnowską uczelnię to nie tylko kwestia przygotowania odpowiedniej dokumentacji. Niezbędna jest również zgoda Ministerstwa. ANS musi też uzyskać pozytywne rekomendacje Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Jak przekonują władze uczelni, wniosek jest już niemal w gotowy i zostanie złożony do Ministerstwa prawdopodobnie pod koniec września.

– Jest to mnóstwo pracy. Jest powołany zespół. Ja rozmawiam z Collegium Medicum, z różnymi innymi uczelniami. Podpisujemy porozumienia ze szpitalami, placówkami ochrony zdrowia i staje się to coraz bardziej realne – Małgorzata Kołpa, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.

Nie tylko wniosek

Chociaż plany kształcenia lekarzy w Tarnowie mają duże szanse na powodzenie, jest to jeszcze przyszłość. Przed tarnowską ANS stoi szereg wyzwań. Uczelnia musi przede wszystkim zebrać odpowiednią kadrę wykładowców. W tym przypadku potrzebni są specjaliści z wieloletnim doświadczeniem. Właśnie temu ma służyć nawiązywanie współpracy z placówkami, które od dawna przygotowują zastępy medyków.

Pozostaje jeszcze kwestia tego, gdzie dokładnie nowo utworzony kierunek będzie prowadzony. Uczelnia otrzymała od Ministerstwa promesę na 18 milionów złotych. Ta kwota razem ze spieniężonymi obligacjami zostanie wydana na stworzenie dodatkowego budynku. Jednak czy to wystarczy? Być może odpowiednie miejsce na kształcenie lekarzy znajdzie się nie tylko w kampusie ANS, ale również na terenie Tarnowa.

ANS w Tarnowie stara się utworzyć kierunek lekarski
Autor: Wojciech Gardoń

ANS w Tarnowie kolejną uczelnią z lekarzami?

W Polsce jest kilkanaście miast, w których szkoli się kadrę medyczną. Kierunek lekarski funkcjonuje na 25 uczelniach. 21 to placówki publiczne, natomiast pozostałe należą do grona instytucji prywatnych. Uczelnie, które kształcą lekarzy to m.in.:

  • Uniwersytet Jagielloński w Krakowie
  • Uczelnia Łazarskiego w Warszawie
  • Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach
  • Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy
  • Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
  • Gdański Uniwersytet Medyczny
  • Pomorski Uniwersytet Medyczny w Szczecinie

Minie trochę czasu zanim Tarnów zacznie przyciągać studentów kierunkiem lekarskim. Jednak na ten moment ANS już prowadzi kształcenie w zakresie ochrony zdrowia. Popularnością cieszą się teraz studia pielęgniarskie. W tym roku uczelnia ma także uruchomić psychologię, z której będzie możliwe otrzymanie tytułu magistra.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Jedynie połowa z was zdoła zdobyć 5/10!

Pytanie 1 z 10
Który wodospad w Polsce jest największy?
Wyrok w sprawie śmierci w pożarze strzelnicy
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE