Arena Jaskółka Tarnów

i

Autor: Tomasz Piszczek Na razie nie ma potrzeby uruchamiania tam szpitala tymczasowego

Tarnów: Arena Jaskółka dalej w REZERWIE. Za to będzie WIĘCEJ łóżek covidowych w szpitalach

2021-03-16 11:30

Szpital tymczasowy w ​Arenie Jaskółka Tarnów wciąż pozostaje w rezerwie. Na razie nie ma potrzeby uruchamiania go tam - uważa Wojewoda Małopolski. Decyzje o zwiększaniu liczby łóżek covidowych podejmowane są w oparciu o analizę danych na temat zakażeń. Aktualnie sytuacja epidemiczna w regionie tarnowskim jest dużo lepsza niż na przykład w Krakowie. Szpitale w Tarnowie i regionie przygotowują się jednak na przyjęcie większej liczby chorych na COVID-19.

Szpital tymczasowy w Arenie Jaskółka Tarnów nie jest jeszcze potrzebny

Mimo że w Polsce wzbiera 3. fala pandemii koronawirusa i systematycznie rośnie liczba zakażonych Wojewoda Małopolski nie decyduje się na uruchomienie szpitala tymczasowego w Arenie Jaskółka Tarnów. We wtorek (16 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 1044 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Małopolsce. W Tarnowie obecność wirusa SARS-CoV-2 potwierdzono u kolejnych 43 mieszkańców. W powiecie tarnowskim na COVID-19 zachorowało 45 osób. 38 nowych przypadków zakażenia koronawirusem zanotowano w powiecie brzeskim, a 17 w powiecie dąbrowskim. Na ten moment najciężej chorym pomoc ma nieść szpital w Dąbrowie Tarnowskiej, który decyzją wojewody znów został przekształcony w szpital jednoimienny. Obecnie na przyjęcie pacjentów covidowych zabezpieczono tam 130 łóżek, w najbliższych dniach ma ich być 200.

- Od początku szpital tymczasowy w Arenie Jaskółka Tarnów miał być uruchamiany w trzecim rzucie, gdy braknie już miejsc w zwykłych szpitalach oraz szpitalach tymczasowych w Centrum Urazowym Medycyny Ratunkowej i Katastrof w Krakowie i w krakowskiej hali Expo - tłumaczy Joanna Paździo, rzeczniczka wojewody małopolskiego. Aktualnie analizując sytuację epidemiczną w regionie uznajemy że placówka w tarnowskiej Jaskółce pozostanie tak zwanym szpitalem pasywnym. To znaczy przygotowywanym na wszelki wypadek, gdyby ta sytuacja radykalnie się pogorszyła. Natomiast jeśli chodzi o wzmocnienie regionu tarnowskiego w walce z epidemią, to przypomnijmy, że wojewoda zdecydował się na przekształcenie szpitala w Dąbrowie Tarnowskiej w szpital jednoimienny. Tam w najbliższych czasie do dyspozycji pacjentów będzie 200 łóżek covidowych.

W samym Tarnowie mimo wcześniejszych deklaracji do końca miesiąca również zwiększona ma zostać liczba łóżek covidowych w szpitalach imienia Edwarda Szczeklika i św. Łukasza. W tym pierwszym z 47 do 116, a w tym drugim z 93 do 165. Obecnie w całej Małopolsce dla pacjentów z COVID-19 zapewniono 2257 łóżek. Zajętych jest 1588. Z 209 respiratorów przeznaczonych do najtrudniejszych przypadków w użyciu jest 186 urządzeń.

Jeśli jesteście świadkami ciekawego wydarzenia w Waszej okolicy, piszcie do nas i ślijcie zdjęcia na online@grupazpr.pl!

QUIZ. Czy znasz sławne powiedzenia polskich POLITYKÓW? Te zdania przeszły do historii. 8/10 to MUS!

Pytanie 1 z 10
"Sorry, taki mamy klimat"
Homoseksualizm jak nazizm? Marian Kowalski nie wytrzymał. Komentarz Adama Federa [WIDEO].