Studniówka 2023. Jak prawidłowo tańczyć poloneza?

2023-01-19 12:22
polonez
Autor: Pixabay

Nieodłącznym elementem większości studniówek jest polonez, którego zatańczeniem maturzyści rozpoczynają bal maturalny. Zazwyczaj jest to polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny” Michała Kleofasa Ogińskiego lub „Polonez” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy. W tym artykule wyjaśniamy, jak powinno się wykonać ten taniec!

Studniówka 2023. Polonez – kroki, układy

Polonez jest tańcem, którym uczniowie klas maturalnych rozpoczynają praktycznie każdą studniówkę. Wcześniej jednak maturzyści przez kilka miesięcy przygotowują się do tego momentu pod okiem pedagogów w szkołach lub salach tanecznych. Polonez jest tańcem korowodowym, w którym dominują posuwiste kroki, więc powinno się go wykonywać spokojnie i płynnie. Pierwszy krok stawiany jest przez tańczące pary na lekko ugiętej nodze. Druga noga powinna być wtedy wysunięta do przodu. Dwa następne kroki są krótsze, po których następuje ponownie wydłużony. Wówczas należy zmienić nogę i wysuwaną do przodu. Polonez wymaga stawiania kroków od palców, co nadaje tańcowi uroczystego, sięgającego tradycji dworskich charakteru. Błędne jest natomiast wyprowadzanie stawanie najpierw na pięcie.

Ważnym elementem polonez jest również układ rąk partnerów. Powinny być one złączone w czasie trwania tańca. Podstawowy chwyt polega na trzymaniu się za wyciągnięte do przodu ręce. W przypadku partnera jest to prawa ręka, a partnerki lewa. Muszą one swobodnie opadać, a partner musi lekko podtrzymywać dłoń partnerki. Podczas wykonywania tańca partnerzy stoją do siebie bokiem.

Studniówka 2023. Polonez – figury

Polonez składa się z różnorodnych figur, wykonywanych synchronicznie przez wszystkich uczestników tańca. Zostały one ustanowione w latach 1987-1989 przez Radę Ekspertów ds. Folkloru Ministerstwa Kultury i Sztuki. Do najpopularniejszych figur należą: ustawienie czwórkami, taniec w kole, wąż, spirala, mijanka, tunel oraz korowód.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Kto napisał te lektury? Nie zawiedź swojej polonistki!

Pytanie 1 z 25
Kto napisał "Krzyżaków"i "Potop"?
Za co Polacy kochają swoje babcie? Sonda z okazji Dnia Babci i Dziadka
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE