Studniówka 2023. Czy na balu maturalnym trzeba tańczyć poloneza?

2023-01-18 10:01
studniówka
Autor: Pixabay

Studniówka jest wyjątkowym wydarzeniem dla wszystkich maturzystów. Jest ona zwieńczeniem czasu spędzonego w murach szkoły, uroczystym odliczaniem do egzaminu dojrzałości, a także okazją do doskonałej zabawy. Jednym z nieodłącznych elementów balu maturalnego jest polonez. Czy taniec rozpoczynający studniówkę jest obowiązkowy? Wyjaśniamy w tym artykule!

Studniówka 2023. Do jakiej muzyki tańczy się poloneza?

Polonez jest tańcem, którym maturzyści rozpoczynają praktycznie każdą studniówkę. Najczęściej na balach maturalnych pojawia się polonez a-moll „Pożegnanie Ojczyzny”, znany jako Polonez Ogińskiego. Skomponował go w 1794 roku Michał Kleofas Ogiński. Nie mniej popularnym jest „Polonez” Wojciecha Kilara z filmu „Pan Tadeusz” Andrzeja Wajdy. Uczniowie ćwiczą ten taniec przez kilka miesięcy w szkołach pod okiem pedagogów, aby jak najlepiej zaprezentować się podczas otwarcia studniówki.

Studniówka 2023. Skąd wzięła się nazwa tańca?

Polonez jest jednym z polskich tańców narodowych. Tańczy się go korowodowo, a jego charakter jest uroczysty. Największą popularnością cieszył się w czasach szlacheckich, szczególnie na balach oraz ważnych państwowych uroczystościach. Był również nieodłącznym elementem ceremoniału dworskiego na dworach władców Polski. Nazwa tańca pojawiła się po raz pierwszy w latach 30. XVIII wieku. Stanowi ona spolszczenie francuskiego „polonaise”, co oznacza „polski”. Podkreśla to jego narodową proweniencję. W Polsce, w zależności od regionu, przyjęły się również takie nazwy, jak: chodzony, pieszy, łażony, powolny, wolny, powolej, okrągły, starodawny, staroświecki, chmielowy, gęsi czy taniec polski.

Studniówka 2023. Czy polonez na studniówce jest obowiązkowy?

Polonez przyjął się doskonale jako taniec rozpoczynający studniówki. W dawnych czasach rozpoczynał on bale, a w pierwszej parze szedł władca lub gospodarz. Jego uroczysty charakter idealnie wpasował się w bale maturalne, a przywileje gospodarzy przyjęli dyrektorzy. Większość szkół nie wyobraża sobie rozpoczęcia studniówki bez poloneza. Zdarza się, że placówki wprost narzucają uczniom taką formę inauguracji balu. Jednakże niektóre szkoły pozostawiają decyzję o zatańczeniu tego tańca maturzystkom.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

QUIZ. Poznasz film po krótkim cytacie? Kinoman musi zdobyć maksa

Pytanie 1 z 10
"Z własnego doświadczenia wiem, że nie ma nic gorszego, jak banda indywidualistów" to...
Koncerty w Polsce - LUTY 2023. Które gwiazdy warto zobaczyć?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE