Są pieniądze. Lato w Zakliczynie jeszcze pod znakiem remontów [ZDJĘCIA]

2021-06-08 14:46

Jeszcze nie zakończył się remont zakliczyńskiego rynku, a już gmina otrzymała kolejne pieniądze na dalsze prace. To blisko 3 i pół miliona złotych rządowej dotacji. Za te środki uda się zabezpieczyć i odbudować jedną z dróg gminnych w Paleśnicy, a także przygotować dokumentację podobnej inwestycji w Faliszewicach. Tymczasem mieszkańcy i turyści czekają z niecierpliwością na zakończenie prac modernizacyjnych w rejonie rynku.

To już kolejne rządowe środki, które trafiają w ostatnim czasie do gminy Zakliczyn. Niemała pomoc, bo opiewająca na blisko 3 i pół miliona złotych. Uda się za nie zrealizować dwa ważne zadania. Pierwsze z nich to stabilizacja osuwisk i odbudowa drogi gminnej w Paleśnicy w kierunku Dzierżanin. W sumie zmodernizowany zostanie ponad siedmiuset metrowy odcinek trasy. Te prace pochłoną lwią część dotacji, bo aż 3 370 000,00 złotych. Z kolei za 88 tysięcy złotych będzie można sfinansować dokumentację projektowo-budowlaną podobnej inwestycji, która powinna być zrealizowana w Faliszewicach. Tam konieczna jest odbudowa drogi o długości około 900 metrów a także stabilizacja gruntu, która zabezpieczy przed dalszym osuwaniem ziemi.

Najlepsze filmy Piotra Fronczewskiego

Tymczasem mieszkańcy Zakliczyna i turyści czekają na finalizację prac remontowych, które są prowadzone w rejonie zakliczyńskiego rynku. Chodzi o modernizację układu komunikacyjnego i płyty centralnego placu w mieście. O ile pierwszą część prac udało się już wykonać, to na finał drugiego etapu trzeba będzie jeszcze poczekać. Według zapowiedzi ma on potrwać do końca tego roku.

- W pierwszej kolejności wymienione zostały instalacje podziemne. Wykonano też nawierzchnię z kostki, pojawiły się stylowe lampy. Charakterystyczne dla zakliczyńskiego rynku „kocie łby” zostaną zachowane tylko fragmentarycznie. Ta nawierzchnia, wykonana ponad 40 lat temu, nie spełniała już wymogów technicznych. Dlatego położona ma zostać granitowa nawierzchnia, która będzie sprzyjać spacerowiczom – mówi Dawid Chrobak, burmistrz Zakliczyna.

Na rynku w Zakliczynie wylano już także betonowe fundamenty pod drewniane domki handlowe, nieodłącznie związane z funkcjonowaniem tego klimatycznego miejsca. Burmistrz Chrobak zapewnia, że po modernizacji przestrzeni miejsc do handlu przybędzie, podobnie jak miejsc parkingowych. Na razie jednak i kierowcy, i piesi wciąż muszą mierzyć się z utrudnieniami. Główny plac miasta wciąż pozostaje rozkopany. Starą nawierzchnię zdjęto, a nowa nie została jeszcze ułożona. W wielu miejscach można natrafić na składowane materiały i sprzęt budowlany. Nie ma już natomiast problemów z przejazdem przez rynek. Drogi wokół nie są już zamknięte, nie ma konieczności korzystania z objazdów. Wartość wszystkich wykonywanych prac wynosi blisko 13 milionów złotych.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl