Edukacja Prawna w szkołach

i

Autor: Justyna Świderska Uczniowie chętnie uczestniczą w zajęciach Edukacji Prawnej

Pytają o wagary i granice obrony koniecznej. Edukacja Prawna dla uczniów [AUDIO]

2020-11-27 12:43

Chomik Paragraf ma tłumaczyć dzieciom zawiłości prawa. Bajka dla najmłodszych uczniów to element Edukacji Prawnej, prowadzonej w szkołach regionu przez Stowarzyszenie „Podaruj Dzieciom Promyk Słońca”. Starsi uczniowie podczas spotkań z prawnikami, zadają konkretne pytania. Jakie? Sprawdźcie!

Zajęcia wystartowały w październiku i potrwają do 11 grudnia. Są prowadzone w szkołach podstawowych, średnich i w placówka opiekuńczo-wychowawczych Tarnowa, Gminy Tarnów, powiatu tarnowskiego i bocheńskiego. Mają w przystępny sposób tłumaczyć uczniom przepisy, z którymi mogą mieć do czynienia.

- Nie było łatwo przestawić się z języka prawniczego na potoczny i zrozumiały dla uczniów, ale staramy się bardzo licząc, że ta umiejętność poprawi też komunikację z naszymi klientami – zauważa mecenas Konrad Kozioł. - Cieszy, że młodzi ludzie bardzo aktywnie uczestniczą w tych spotkaniach. Uważnie słuchają, wiele zapamiętują i zadają pytania. Na początku spotykaliśmy się w szkołach. Teraz zajęcia odbywają się on-line. Żałuję, bo planowałem z uczniami symulację rozprawy. Mieli włożyć togi, miałem im przydzielić role procesowe, niestety teraz, w takiej formie, nie uda się tego zorganizować – dodaje.

Ile Polacy wydadzą na świąteczne zakupy w 2020?

Uczniowie starszych klas pytają o konkretne sytuacje. Ciekawi ich jakie są konsekwencje chodzenia na wagary, przeszkadzania nauczycielom w prowadzeniu zajęć zdalnych, czym jest instytucja małego świadka koronnego a nawet zakres obrony koniecznej. Co wolno, czego nie wolno, gdzie jest granica i co grozi za jej przekroczenie. Więcej wysiłku trzeba włożyć w przygotowanie lekcji dla najmłodszych uczniów. Dlatego mecenas Kozioł wpadł na pomysł napisania dla nich bajki.

Edukacja Prawna w małopolskich szkołach - posłuchaj twórców projektu

- Bohaterem będzie Chomik Paragraf. Będzie przeżywał różne przygody, znajdzie się w różnych sytuacjach. Na podstawie jego perypetii dzieci dowiedzą, się jakich zachowań powinny unikać, żeby nie wpaść w kłopoty. Bajka jest już na ukończeniu, chcemy dołożyć do niej ilustracje. Może uda się ją wydać w formie papierowej – mówi autor.

Projekt Edukacji Prawnej w szkołach jest realizowany dzięki dofinansowaniu z Małopolskiego Urzędu Marszałkowskiego. Stowarzyszenie Podaruj Dzieciom Promyk Słońca zatrudniło do udziału w nim sędziów, mecenasów i radców prawnych. Ważnym aspektem ich pracy jest też wyczulenie młodych ludzi na przestępstwa, których mogą doświadczać w sieci.

W ramach projektu uruchomiona została również specjalna skrzynka mailowa: mapziarno@gmail.com.pl. Za jej pośrednictwem uczniowie mogą kierować pytania, których z różnych względów nie chcą zadawać podczas zajęć w klasie. Prawnicy czytają wiadomości, odpowiadają na nie, a w razie potrzeby deklarują pomoc w konkretnych przypadkach. Na razie jednak nie było konieczności nadania którejś interwencji dalszego biegu.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE