Posiadłość Krzysztofa Pendereckiego sprzedana

2021-11-26 10:24
Dwór w Lusławicach
Autor: Paweł Topolski Dwór w Lusławicach

Dwór i park w Lusławicach przeszły w ręce Skarbu Państwa. Posiadłość została przekazana odpłatnie państwu, bo taka była wola wybitnego, zmarłego w 2020 roku kompozytora Krzysztofa Pendereckiego. Już w 2019 roku podpisano list intencyjny w tej sprawie. Śmierć artysty i pandemia opóźniły przejęcie kompleksu. W dworze ponad 40 lat mieszkali Elżbieta i Krzysztof Pendereccy.

Teraz lusławicki dwór i park będzie mógł obejrzeć każdy. Minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński mówi, że jego właścicielem stało się społeczeństwo polskie. Jak dodaje, posiadłością będzie zajmowało się Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego.

QUIZ. Poniedziałkowy test z wiedzy ogólnej. Szpanować inteligencją możesz dopiero od 7/10

Pytanie 1 z 10
Na tym uniwersytecie studiowała, a następnie została pierwszą kobietą profesorem Maria Skłodowska-Curie. Mowa o..

- Funkcje Centrum będą zwiększone o możliwość korzystania i przebywania we dworze, w lamusie XVI- wiecznym i we wspaniałym parku, który został stworzony przez Krzysztofa Pendereckiego. U Pendereckiego zawsze relacja z przyrodą była bardzo ważna – mówi minister Piotr Gliński.

Dwór Pendereckich ma być dostępna zwiedzającym od wiosny 2022 roku. Wejście na teren 16- hektarowego parku będzie biletowane.

Wierzę, że mąż z granicy wróci do nas na Boże Narodzenie

"Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl"

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE