Pasaż Odkryć - do otwarcia daleko, ale sale już gotowe [ZDJĘCIA]

2021-07-28 14:22

W kamienicy przy Rynku 4 w Tarnowie zakończono już prace modernizacyjne w pomieszczeniach, gdzie będzie się mieścić Pasaż Odkryć. Ma to być Tarnowski Park Doświadczeń. W zabytkowych wnętrzach zwiedzający będą poznawać nowoczesne technologie. Na otwarcie trzeba będzie jednak jeszcze poczekać.

Dopiero we wrześniu 2022 roku planowane jest oficjalne otwarcie Pasażu Odkryć w Tarnowie. Instytucja znalazła siedzibę w zabytkowej kamienicy przy Rynku 4, tuż obok Muzeum Okręgowego oraz Tarnowskiego Centrum Kultury, które będzie prowadzić tę nową placówkę. W obiekcie na trzech piętrach oraz w piwnicach umieszczone zostaną urządzenia, które w przystępny sposób mają tłumaczyć zawiłości techniki, fizyki, matematyki i chemii a także astronomii. Każda z sal dedykowana jest znanej tarnowskiej postaci.

Pasaż Odkryć w Tarnowie

- Tak oto w zakątku Michała Hellera będzie można wejść do dmuchanego planetarium i poczuć się jak w kosmosie. Jan Szczepanik przedstawi różnego rodzaju narzędzia, Karol Olszewski zainteresuje nas przyrodą i chemią, architekt i wizjoner Jan Głuszak urbanistycznymi pomysłami, a Aniela Piszowa zachęci do nauk humanistycznych i twórczości artystycznej – informują pomysłodawcy.

Prace modernizacyjne przedłużały się ze względu na zabytkowy charakter wnętrz i konieczność zabezpieczenia odnalezionych tam polichromii. Z tego samego powodu w budynku zamiast jednej, konieczne było zamontowanie aż dwóch wind, aby ochronić wizerunek anioła, znajdujący się na jednym z sufitów. Malowidła zostały zabezpieczone i wyeksponowane, będzie można je oglądać podczas zwiedzania Pasażu. W dalszej kolejności konieczne będzie wyposażenie sal w specjalistyczne urządzenia ekspozycyjne. Wszystkie są projektowane i wykonywane specjalnie dla tarnowskiego Pasażu Odkryć. Na zrealizowanie tego zadania przewidziano czas do połowy przyszłego roku. Oficjalne otwarcie obiektu zaplanowano na wrzesień. Do tego czasu odbywać się będzie szereg działań edukacyjnych i promocyjnych, które mają informować i zachęcać do odwiedzenia tarnowskiego Pasażu Odkryć.

Całkowity koszt remontu i modernizacji kamienicy przy Rynku 4 wyniósł ponad 9 i pół miliona. Same roboty konserwatorskie przy polichromiach pochłonęły blisko 1,5 miliona złotych. Z kolei na wyposażenie trzeba będzie przeznaczyć około 5 milionów złotych. 4 i pół miliona na tę inwestycję miasto otrzymało w ramach dofinansowania z Unii Europejskiej i budżetu państwa.