ANS w Tarnowie otrzymała wsparcie z ministerstwa

i

Autor: Paweł Topolski

OGROMNE dofinansowanie z Ministerstwa. Kwota dla tarnowskiej ANS przyprawia o zawrót głowy

2022-07-04 12:40

Ministerstwo Edukacji i Nauki przyznało ANS w Tarnowie ponad 10 milionów złotych. Jednak jest to dopiero początek. Uczelnia otrzymała także pieniądze na realizację innych zadań, takich jak przygotowania do Igrzysk Europejskich w 2023 roku. Suma robi wrażenie, ponieważ całość dofinansowania szacuje się na... 138 milionów złotych.

Ministerstwo Edukacji i Nauki zwiększyło subwencje dla polskich uczelni zawodowych. Pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój szkolnictwa wyższego. Trafią one do 34 placówek z różnych regionów Polski. Największą kwotą może się pochwalić Akademia Nauk Stosowanych w Tarnowie. Z tego tytułu otrzyma dokładnie 10 142 900 złotych. Jednak jest to tylko niewielka część wsparcia, na które może liczyć.

Mowa tu nie o kilku, kilkunastu czy kilkudziesięciu milionach. W grę bowiem wchodzą jeszcze pieniądze z Krajowego Programu Odnowy KPO, czyli 78 milionów zł. Do tego należy dodać inne środki finansowe, które już przyznano uczelni. Ogólna kwota jaką wkrótce może dysponować tarnowska ANS to aż 138 mln złotych.

– Te 10 milionów to jest zwiększenie subwencji, ale przeznaczenie tej subwencji nie jest dedykowane na konkretny cel. Możemy wykorzystać na opłatę mediów, na inwestycję, na wzrost pensji pracowników. Jest to dla nas bardzo dobra wiadomość. Dlatego jesteśmy wdzięczni ministerstwu za to, że zauważyło, że jesteśmy dobrą uczelnią, dużą, że się rozwijamy – mówi Małgorzata Kołpa, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Tarnowie.

Na całe wsparcie składają się mniejsze kwoty, które tarnowska uczelnia otrzymała na realizację określonych zadań. Są to:

  • 3 mln złotych z Programu Sportowa Polska. Modernizację Hali Sportowej w związku ze zbliżającymi się Igrzyskami Europejskimi,
  • 4 mln złotych z Programu Uczelnia Dostępna na zapewnienie osobom niepełnosprawnym odpowiednich warunków,
  • 18 mln złotych na budowę dodatkowego, piątego już gmachu, który będzie się mieścił przy budynku Pogotowia Ratunkowego,
  • 25 mln złotych na dokończenie budowy i wyposażenie nowego budynku.

Wspomniane już 78 mln złotych z Krajowego Programu Odnowy KPO może wkrótce zostać przyznane uczelni. ANS czeka jeszcze na decyzję w tej sprawie. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, Tarów już niebawem będzie kształcił medyków. Powyższa kwota zostanie bowiem przeznaczona na utworzenie Wydziału Lekarskiego.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]!

Jak dobrze znasz "Stranger Things"? Quiz dla prawdziwych fanów serialu Netfliksa!

Pytanie 1 z 10
W jakim miasteczku rozgrywa się akcja "Stranger Things"?
Dwa niebezpieczne skrzyżowania zamienią na ronda. Duże zmiany i utrudnienia w Wawrze