Nikita z Kijowa już zamieszkał w ZSMS ZKS Unia Tarnów

i

Autor: Zespół Szkół Mistrzostwa Sportowego ZKS Unia Tarnów Nikita z Kijowa już zamieszkał w ZSMS ZKS Unia Tarnów

NIKITA już w Tarnowie! Pierwszy podopieczny ZSMS ZKS Unia Tarnów

2022-04-12 10:48

To pierwsze ukraińskie dziecko, które zamieszkało w internacie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego ZKS Unia Tarnów. Chłopiec znalazł się pod opieką placówki, która szykuje się na przyjęcie w sumie trzydzieściorga dzieci z ogarniętej wojną Ukrainy. Tymczasem prace remontowe w internacie idą pełną parą.

„Gdzie znajdę boisko i piłkę?”. O to w pierwszej kolejności zapytał Nikita, który jako pierwsze dziecko z Kijowa w Ukrainie zamieszkał w internacie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego ZKS Unia Tarnów. Przyjechał z ogarniętego wojną kraju i właśnie w Tarnowie zamieszka na dłużej. W szkole nie tylko znajdzie opiekę, schronienie i naukę, ale także możliwość uczestniczenia w treningach i innych zajęciach sportowych.

- To jest sedno naszej akcji „Jaskółki dla Ukrainy”. Chcemy przyjąć u nas osierocone dzieci z Ukrainy. Zapewnimy im mieszkanie w internacie i opiekę, ale także możliwość nauki. Ponieważ to będą dzieci, które nie mówią po polsku, zorganizujemy dla nich oddział przygotowawczy. Chcemy też, żeby nasi goście, tak samo jak nasi uczniowie, mogli brać udział w treningach sportowych i wszystkich ogólnorozwojowych zajęciach. Dzięki temu mamy nadzieję, że zyskają namiastkę normalności – mówi Tomasz Matyjewicz, dyrektor Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego ZKS Unia Tarnów.

Wystawa kotów w krakowskim Centrum Kultury Japońskiej Manggha

Tymczasem w internacie Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego ZKS Unia Tarnów trwa kompleksowa modernizacja drugiego piętra. Przygotowywane są pokoje i łazienki, w których mają zamieszkać dzieci. Udało się już zakończyć prace hydrauliczne, które były najtrudniejsze i najdroższe. Konieczny był remont a nawet przebudowa ścian, bo okazało się, że wewnątrz nich pojawił się grzyb. W wykonaniu tych prac pomagają nieodpłatnie osadzeni z tarnowskiego Zakładu Karnego, a także rodzice uczniów. Cześć materiałów udało się pozyskać nieodpłatnie, w przypadku innych sklep zrezygnował z marży, więc udało się zaoszczędzić.

Koszt remontu jest szacowany na 55 tysięcy złotych. Pieniądze na ten cel są pozyskiwane w ramach akcji charytatywnych, internetowej zrzutki i od sponsorów. Niedawny kiermasz ciast, w który włączył się Klub tarnowskich Czarownic, przyniósł blisko 7 tysięcy złotych. Cały czas trwa również internetowa ZRZUTKA. Dodatkowo szkoła za darmo otrzymała łóżka dla wszystkich nowych wychowanków. Ufundował je Klub Tarnowski, stowarzyszenie skupiające ludzi tarnowskiego biznesu. W dalszej kolejności szkoła musi zadbać o wyposażenie pokoi. Potrzebne będą meble – szafki i biurka.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: [email protected]

QUIZ. Wiesz wszystko o tradycjach wielkanocnych?

Pytanie 1 z 10
Prezenty wręczane dzieciom w czasie świąt wielkanocnych są kojarzone z: