Nie czytałeś? Nie szkodzi! „Zbrodnia i kara” w Teatrze im. L. Solskiego [ZDJĘCIA, AUDIO]

2021-04-09 12:46

Mimo trwającej pandemii koronawirusa w tarnowskim Teatrze im. Ludwika Solskiego trwają ostatnie próby przed premierą spektaklu „Zbrodnia i kara” Fiodora Dostojewskiego. Premierę trzeba było przesunąć ze względu na ograniczenia, ale twórcy mają nadzieję, że w końcu w kolejnym terminie spektakl uda się zagrać przed żywą publicznością. Reżyser przekonuje, że to widowisko dla wszystkich.

„Zbrodnia i kara” to najnowszy spektakl, jaki przygotowują aktorzy Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie. Na scenie pojawią się: Matylda Baczyńska, Dominika Markuszewska, Stefan Krzysztofiak, Tomasz Piasecki, Kamil Urban, Tomasz Wiśniewski oraz gościnnie Piotr Niedojadło, który na żywo w trakcie widowiska gra w większości klasyczne, rosyjskie kompozycje. Ale za instrumenty w finale chwytają również aktorzy. Reżyserem spektaklu jest Maciej Podstawny. Musiał zmierzyć się nie tylko z adaptacją prozy Dostojewskiego, ale i przestawieniem „Zbrodni i kary”, które przed laty w Tarnowie wyreżyserował ówczesny dyrektor Solskiego, Edward Żentara. Ten sezon artystyczny właśnie jemu jest dedykowany.

- To czwarta premiera w tym sezonie, który został pomyślany jako swego rodzaju i wspomnienie, i inspiracja osobą Edwarda Żentary. Miało to być święto na Dzień Teatru, póki co jesteśmy teatrem, który nie bardzo ma jak się pokazać ze względów, o których wszyscy wiemy. Premiera została przeniesiona na 25 kwietnia, to właściwie pierwszy możliwy termin i bardzo chcielibyśmy zagrać, bo wszystko jest przygotowane, trwa tydzień prób generalnych. Tytuł nie jest przypadkowy, ponieważ pierwszą premierą, którą tutaj zrealizował Edward Żentara to była właśnie „Zbrodnia i kara”, więc postanowiliśmy do tego wrócić – mówi Rafał Balawejder, dyrektor Teatru im. L. Solskiego w Tarnowie.

POSŁUCHAJ: Rafał Balawejder- dyrektor teatru i Maciej Podstawny - reżyser mówią o premierze spektaklu "Zbrodnia i kara"

Reżyserem spektaklu jest Maciej Podstawny, który przekonuje, że widowisko jest dla wszystkich, nawet dla osób, które nie czytały książki Fiodora Dostojewskiego.

- Nasz spektakl nie jest taką klasyczną adaptacją książki. Zrobiliśmy adaptację bardziej w formie eseju teatralnego, czy rozmowy, czy próby i jest to bardziej opowieść o czytaniu tej książki, niż o samej książce i o konsekwencjach czytania tej książki. Mamy tylko niektóre postacie, niektóre wątki, aktorzy w takich dwóch równoległych rolach, bo troszeczkę są bohaterami Dostojewskiego, a troszeczkę przewodnikami po świecie tej książki. To jest tak pomyślane, żeby można było nie znając książki Dostojewskiego obejrzeć spektakl, bo scenariusz bardzo precyzyjnie opowiada tę książkę i analizuje – mówi Maciej Podstawny, reżyser sztuki.

Lady Gaga - jak zmieniała się gwiazda muzyki pop?

Twórcy mierzyli się z powieścią i adaptacją, która była już w Tarnowie wystawiana. Oglądali spektakl Edwarda Żentary. Problemem było zmieszczenie obszernej fabuły w czasie krótszym, niż 8 godzin. Ostatecznie widowisko trwa dwie godziny. Reżyser zapowiada, że tym razem nie spodziewa się awantury z komisją kultury. Maciej Podstawny wcześniej na tarnowskiej scenie przygotowywał spektakl „KAJZAR. ODYSEJA 1982”. Wówczas radnych PiS oburzyły podteksty gejowskie w sztuce. Reżyser przekonuje, że u Dostojewskiego szczęśliwie brak jest drażliwych tematów związanych z płciowością, które mogłyby budzić kontrowersje. Premiera spektaklu „Zbrodnia i Kara” na deskach Solskiego planowana jest 25 kwietnia.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Sonda
Co zrobisz, kiedy "to wszystko się już skończy"?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE