Nawet 1500 złotych dopłaty do prądu. Mieszkańcy Tarnowa mogą już składać wnioski o dodatek elektryczny

2022-12-02 15:41
Można składać wnioski o dodatek elektryczny
Autor: Pixabay

Centrum Usług Społecznych w Tarnowie rozpoczęło przyjmowanie wniosków o dodatek elektryczny. Od 1 grudnia mieszkańcy mogą się ubiegać nawet o 1500 złotych dopłaty do prądu. Pieniądze mają pomóc w opłaceniu zakupu energii. Komu przysługuje dodatek elektryczny i od kiedy będzie wypłacany?

Dodatek elektryczny. Mieszkańcy Tarnowa mogą składać wnioski

Mieszkańcy Tarnowa już mogą ubiegać się o kolejną dopłatę. Tym razem jest to dodatek elektryczny, który ma pomóc gospodarstwom domowym opłacić rachunki za zakup energii. Na ten cel przewidziano kwoty w wysokości 1000 oraz 1500 złotych.

W Tarnowie przyjmowaniem wniosków o dodatek elektryczny zajmuje się Centrum Usług Społecznych. Można je składać już od 1 grudnia. Ostateczny termin ubiegania się o dopłatę do prądu mija 1 lutego 2023 roku.

Dodatek elektryczny w Tarnowie. Dla kogo dopłata do prądu?

Zgodnie z ustawą mieszkańcy mogą liczyć na dwie kwoty dodatku elektrycznego. Najwyższa, czyli 1500 złotych, jest przewidziana dla gospodarstw domowych, które zużywają więcej niż 5 MWh rocznie. W tym przypadku warunkiem otrzymania dodatku jest dołączenie do wniosku zaświadczenia o wysokości zużycia prądu za 2021 rok. Jeżeli gospodarstwo zużywa mniej niż 5 MWh rocznie, może starać się o 1000 złotych dopłaty.

Przy składaniu wniosku nie jest brane pod uwagę kryterium dochodowe. Warto jednak zaznaczyć, że dodatek elektryczny nie jest przeznaczony dla wszystkich mieszkańców. Dopłaty do prądu przysługują tylko tym gospodarstwom, w których energia elektryczna jest głównym źródłem ogrzewania.

– Mogą się o niego ubiegać osoby, które ogrzewają swój lokal np. pompą ciepła, podgrzewaczem, nagrzewnicą i specjalnym bojlerem służącym do ogrzewania mieszkania. Warunek jest taki, że źródło ogrzewania nie może być zasilane prądem czerpanym z mikroinstalacji fotowoltaicznej, tylko pochodzi od dostawcy energii – wyjaśnia Małgorzata Mularczyk, kierownik działu świadczeń rodzinnych i spraw mieszkaniowych w Centrum Usług Społecznych w Tarnowie.

Pracownicy, którzy przyjmują wnioski o dodatek elektryczny nie sprawdzają, jakie konkretnie urządzenie na prąd jest wykorzystywane do ogrzewania. Zamiast tego zwracają uwagę na ogólne zużycie energii, a także czy źródło ogrzewania zostało zgłoszone do CEEB do 11 sierpnia 2022 roku.

Wniosek będzie również weryfikowany w bazach danych. To dlatego, że osoba, która korzystała już z dodatku węglowego albo dodatku do innych źródeł energii nie może się starać o kolejny rodzaj dopłaty. Obowiązuje również zasada, zgodnie z którą na jedno gospodarstwo domowe przysługuje jeden dodatek elektryczny.

Kiedy będzie wypłacany dodatek elektryczny?

Dodatek elektryczny zostanie wypłacony mieszkańcom Tarnowa do końca marca 2023 roku. Szybkość otrzymania pieniędzy zależy od terminu złożenia wniosku oraz czasu, jaki będzie potrzebny na jego weryfikację.

Przyznane kwoty będą pojawiały się na kontach podanych przy składaniu wniosku. W szczególnych przypadkach dodatek zostanie wypłacony gotówką w Centrum Usług Społecznych. Jak się jednak okazuje, mieszkańcy nie mogą liczyć na to, że środki trafią do nich jeszcze w grudniu.

– To są środki z budżetu państwa, które nie zostały jeszcze zabezpieczone na koncie gminy. Na podstawie otrzymanych wniosków będziemy składać miesięczne zapotrzebowania. Dopiero wtedy pieniądze będą nam systematycznie przysyłane – tłumaczy Małgorzata Mularczyk.

Gdzie w Tarnowie złożyć wniosek o dodatek elektryczny?

Wnioski o przyznanie dodatku można zanosić osobiście do Centrum Usług Społecznych przy ulicy Brodzińskiego 14 w Tarnowie lub wysłać pocztą tradycyjną. Możliwe jest również załatwienie sprawy przez internet. W tym celu należy skorzystać z platformy ePUAP i wysłać wniosek jako pismo ogólne na skrzynkę CUS.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl!

QUIZ. Najważniejsze pary polskich seriali. To od nich wszystko się zaczęło. Prawdziwy fan zna szczegóły na wyrywki

Pytanie 1 z 10
Nieszczęśliwa miłość Barbary w "M jak miłość", to...
Ozdoby świąteczne w Starym Fordonie
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE