Na wnuczka, na policjanta i na … strażaka. Uwaga - nowe oszustwo!

2021-07-23 13:00
Strażak pożar
Autor: jackal211/Pixabay/cc0 Oszuści podszywają się pod strażaków i chcą wchodzić do mieszkań

Wykorzystują zaufanie do munduru. Oszuści, którzy dotychczas podszywali się między innymi pod policjantów, urzędników różnych instytucji czy członków rodziny, teraz udając strażaków próbują wchodzić do mieszkań. Taka wizyta może się skończyć utratą oszczędności. Dlatego prawdziwi strażacy ostrzegają – nie daj się nabrać!

Próbę wejścia do mieszkania oszuści podjęli przed kilkoma dniami w jednym z powiatów w województwie łódzkim. Jednak można się spodziewać, że podobnie jak w przypadku innych metod, wkrótce z tego samego sposobu będą korzystać oszuści w pozostałych rejonach kraju. Dlatego druhowie z Tuchowa wystosowali apel do mieszkańców, w którym ostrzegają przed wpuszczaniem do mieszkań osób, podających się za strażaków.

Progi zwalniające dla rowerzystów

- Oszuści nie mają skrupułów i poszukują coraz bardziej wyrafinowanych, a przy okazji bezczelnych metod. Tym razem jako mundur, którym się posłużyli wybrali mundur strażacki. Informujemy, że strażacy zarówno OSP jak i PSP nie prowadzą kontroli w domach i mieszkaniach prywatnych – piszą w komunikacie strażacy z OSP KSRG Tuchów.

W przypadku, na który powołują się druhowie z Tuchowa, osoby przebrane w mundury strażackie, próbowały dostać się do mieszkania chorego mężczyzny. Pretekstem do wizyty miała być rzekoma kontrola przeciwpożarowa. Właściciel lokalu jednak nie dał wiary ich zapewnieniom i nie wpuścił obcych ludzi do domu. Dzięki temu uniknął ewentualnych strat związanych z przeszukaniem mieszkania i kradzieżą.

Strażacy przypominają, że nie odwiedzają bez zapowiedzi mieszkańców i nie przeprowadzają kontroli przeciwpożarowych. Tego typu działaniami zajmują się zwykle kominiarze, ale i oni muszą zostać wcześniej umówieni. W innym przypadku ich tożsamość i przynależność do związku kominiarskiego można sprawdzić i potwierdzić, na przykład telefonicznie. Druhowie nie sprawdzają też gaśnic w domach, nie nakładają i nie przynoszą mandatów dla osób prywatnych.

Jeżeli ktoś obcy próbuje wejść do mieszkania podając się za strażaka, nie należy go wpuszczać, a o zdarzeniu najlepiej od razu powiadomić policję. Oszuści za cel obierają sobie głównie osoby starsze, dlatego warto uprzedzić i uświadomić starszych członków rodzin o takim zagrożeniu. Tego typu wizyty mogą bowiem skutkować utratą oszczędności albo wartościowych przedmiotów.