Tarnowski Teatr

i

Autor: ŁG W mieście jeszcze do soboty trwa Festiwal Komedii Talia

Talia: Miejsca na spektakle wypełnione po brzegi. „Widzowie w Tarnowie są bardzo inteligentni”

2021-09-20 13:15

„Widzowie w Tarnowie są bardzo inteligentni”- przyznaje w rozmowie z Radiem Eska reżyser Jacek Głomb. Twórca sztuki „Gwałtu, co się dzieje”, na podstawie tekstu Aleksander Fredro, nie ma wątpliwości, że do tarnowskiego teatru przychodzą ludzie świadomi. Zobaczcie, co jeszcze będzie można zobaczyć w ramach trwającego Festiwalu Komedii Talia.

Festiwal Komedii Talia trwa na dobre. W sobotę widzowie mogli zobaczyć sztukę „Gwałtu, co się dzieje”, na podstawie tekstu Aleksander Fredro. Reżyserował, pochodzący z Tarnowa, Jacek Głomb.

- Na pewno publiczność jest świadoma tego, co ogląda. To jest nie do przecenienia. Ten tekst nie jest łatwy, jest momentami archaiczny. Wymaga skupienia i uwagi. Komedie straszenie zepsuła zła farsa, które „rozrechotuje” widownie i tak naprawdę nie wiadomo, z czego się śmiejemy. W Tarnowie mamy szanse zderzyć się z widownią, która jest bardzo inteligenta. Pierwszy odbiór spektaklu świadczył o tym, że ten wysublimowany żart Fredro jest czytelny – mówi Jacek Głomb.

W Tarnowie, w ramach Festiwalu Komedii Talia, jeszcze do soboty podziwiać można nie tylko spektakle, ale także sentymentalną wystawę zdjęć autorstwa Pawła Topolskiego.

- To kilkaset fotosów, wyświetlanych przy pomocy nowoczesnych multimediów, czyli olbrzymiego ekranu. To przekrój zdjęć wykonanych w trakcie wszystkich poprzednich edycji festiwalu. Ciekawostką może być fakt, że zdjęcia z 1997 roku są czarno-białe. I nie jest to autorska wizja autora, ale wówczas robiło się tylko takie zdjęcia – mówi Rafał Balawejder, dyrektor tarnowskiego teatru.

Co jeszcze będzie można zobaczyć w ramach TALII?

  • „Testosteron”, Teatr Śląski im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, koprodukcja z Teatrem im. J. Kochanowskiego w Opolu, reż. Robert Talarczyk, pokaz konkursowy,
  • "Nie książka zdobi człowieka", Teatr Kwadrat im. E. Dziewońskiego, Warszawa, reż. Giovanny Castellanos, pokaz konkursowy,
  • „Rewizor”, Teatr Bagatela, Kraków, reż. Mikołaj Grabowski, pokaz konkursowy,
  • „Dobrze się kłamie”, spektakl w oparciu o film Paolo Genovese, Tito Productions, Spektaklove, reż: Marcin Hycnar, pokaz konkursowy,
  • „Miłosna Osiecka” - koncert Katarzyny Żak, impreza towarzysząca,
  • John von Duffel „Tresowany mężczyzna”, Teatr Kamienica Warszawa – Gala Finałowa.

Program 25. Ogólnopolskiego Festiwalu Komedii Talia zajdziecie >>TUTAJ<<<

QUIZ: Znasz wszystkie plotki z tygodnia?

Pytanie 1 z 6
Zamaskowana stylizacja Kim Kardashian z MET gali okazała się hitem internetu. Swoją wersję zaprezentowała na Instagramie w zabawnym filmie jedna z polskich gwiazd. Która?