„LGBT to ludzie”. Uliczny protest przed kościołem. Interweniowała policja [WIDEO]

2021-01-30 12:00

Wizyta arcybiskupa Marka Jędraszewskiego oprotestowana. Kościelny hierarcha pojawił się w Tarnowie za sprawą święceń biskupich nowego biskupa pomocniczego diecezji, księdza Artura Ważnego. Przed kościołem zebrała się kilkuosobowa grupa, która wyrażała sprzeciw wobec słów abp. o „tęczowej zarazie”.

„LGBT to ludzie”. Protest przeciwko słowom abp. Marka Jędraszewskiego

Wszystkie wejścia na teren kościoła parafialnego w Tarnowie-Mościcach były strzeżone przez członków stowarzyszenia „Mężczyźni św. Józefa”. Grupka aktywistów swoją obecnością i transparentem chciała wyrazić sprzeciw wobec słów hierarchy. Metropolita krakowski w sierpniu 2019 roku, w kazaniu wygłoszonym w bazylice Mariackiej, środowisko LGBT określił mianem „tęczowej zarazy”.

- On swoimi słowami krzywdzi młodych ludzi. W moim przekonaniu on ludzi nienawidzi. Taka osoba nie powinna w kościele katolickim piastować tak ważnej funkcji. To nie jest człowiek, który może głosić miłość do bliźniego - mówi Kamil Mitera.

Na miejscu pojawiła się tarnowska policja. Doszło do nerwowej wymiany zdań. Stojący na chodniku tarnowianie chcieli poznać podstawę prawną ich legitymowania. Ostatecznie spisano tylko jedną osobę. Interwencja była rejestrowana przez stojącego obok funkcjonariusza operacyjnego.

- Tak jest za każdym razem. Policja przychodzi i legitymuje osoby, które stoją po prostu na chodniku i trzymają w ręku flagę i tęczową parasolkę. To jest działanie wybiórcze. W międzyczasie przez ulicę, w miejscu niedozwolonym, przechodziło mnóstwo księży. Niektórzy nie mieli na twarzy maski, policja wobec nich nie podejmowała żadnych interwencji – mówi Jacek Jabłoński.

Protest przed kościołem w Mościcach miał charakter symboliczny. Wiadomo już, że arcybiskup Marek Jędraszewski nie stanie przed sądem za słowa o „tęczowej zarazie”. Prokuratura odmówiła wszczęcia śledztwa w tej sprawie. Decyzję te, w mocy utrzymał sąd w Krakowie.

Masz dla nas ciekawy temat lub wystrzałową nowinę? Napisz do nas na adres online@grupazpr.pl. Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy z Waszej okolicy!