Laptopy i tablety trafiają do szkół. Gminy kupują sprzęt do nauki na odległość

2020-04-09 12:37
Zeszyty szkolne
Autor: Justyna Świderska Nie wszyscy uczniowie mają sprzęt do nauki na odległość

Epidemia koronawirusa wymusiła zmianę sposobu nauczania. Zamiast w szkolnych ławkach, dzieci przyswajają materiał przy własnych biurkach. Jednak wprowadzenie zdalnej edukacji ujawniło też szereg problemów, z którymi borykają się uczniowie. Wielu z nich nie dysponuje sprzętem umożliwiającym udział w zajęciach on-line. Ma temu zaradzić program „Zdalna szkoła – wsparcie Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej w systemie kształcenia zdalnego”. Gminy wystąpiły o dotacje. Pieniądze przyznano a pierwsze urządzenia trafiły już do uczniów.

Powiat Tarnowski otrzymał grant w wysokości 100 000,00 zł. Za te pieniądze kupiony zostanie sprzęt komputerowy dla szkół, niezbędny do wsparcia procesu zdalnego nauczania. 50 laptopów trafi niebawem do ZSLiT w Wojniczu, ZSOiZ Gromnik, ZSOiZ Ciężkowice, LO Tuchów, CKZiU Tuchów, ZSP Żabno, ZSP Zakliczyn, ZSP Ryglice. Zakupiony sprzęt szkoły udostępnią nauczycielom w celu prowadzenia lekcji w trybie zdalnym oraz uczniom do nauki on-line. Natomiast po ustaniu epidemii komputery będą wykorzystywane do nauki w szkołach.

Dodatkowe komputery i tablety dla szkół trafiły też do Ryglic. Tu w ramach programu kupiono 26 laptopów i 5 tabletów.

Ze wsparcia skorzystała też gmina Tuchów. Wniosek o dofinansowanie został pozytywnie oceniony, a do Urzędu Miejskiego w Tuchowie dostarczono już 27 sztuk laptopów. Dysponowaniem zakupionego sprzętu komputerowego zajmować się będą dyrektorzy poszczególnych szkół.

Wcześniej, za kwotę 80 tysięcy złotych, 50 laptopów dla uczniów kupiła gmina Pleśna. Sprzęt trafił do szkół. Za jego dystrybucję odpowiadają dyrektorzy. Rodzice potrzebujący takiego wsparcia mogą kontaktować się z wychowawcami i dyrektorami. Potrzeby w tej gminie są jednak większe. W sumie do urzędu w Pleśnej wpłynęły 142 prośby o udostępnienie komputerów do nauki na odległość. Wójt Józef Knapik zapewnia, że w miarę możliwości realizowane będą kolejne zakupy, tak by żaden uczeń w potrzebie nie został bez pomocy.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE