Kraszanki, drapane czy batikowe? Pisanki mogą przybierać różne formy [GALERIA]

2020-04-10 17:12
Pisanka
Autor: Justyna Świderska Pisanki można wykonywać przy wykorzystaniu wielu ciekawych technik

Pora zabrać się do pracy. Przed nami Wielkanoc, której symbolem są kolorowe pisanki. Przygotowanie tych tradycyjnych wymaga czasu i cierpliwości. Zwyczaj malowania jajek sięga bardzo odległych czasów i nie jest wyłącznie naszą specjalnością. Natomiast najstarsza znaleziona w Polsce pisanka pochodzi z X wieku.

Do najpopularniejszych pisanek należą kraszanki, czyli jajka jednobarwne. Można je wykonać przy użyciu gotowych barwników albo gotując jajka w łupinach cebuli, burakach, czy korze dębu. Jeżeli na tak przygotowanym jajku ostrym narzędziem narysujemy wzór, będziemy mieć pisanki drapane. W wielu domach do malowania wzorów używa się gorącego wosku. W ten sposób powstają pisanki batikowe. Są też pisanki owijane bibułą, oklejane słomkami czy malowane farbkami w kwiatowe wzory. Ta ostatnia metoda jest popularna wyłącznie w rejonie Zalipia na Powiślu Dąbrowskim.

Ale pomysłów i technik ozdabiania tego symbolu Wielkanocy jest wiele. Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie, jakie formy może przybrać tradycyjna pisanka.

Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE