Kraszanki, drapane czy batikowe? Pisanki mogą przybierać różne formy [GALERIA]

2020-04-10 17:12 Justyna Świderska
Pisanka
Autor: Justyna Świderska Pisanki można wykonywać przy wykorzystaniu wielu ciekawych technik

Pora zabrać się do pracy. Przed nami Wielkanoc, której symbolem są kolorowe pisanki. Przygotowanie tych tradycyjnych wymaga czasu i cierpliwości. Zwyczaj malowania jajek sięga bardzo odległych czasów i nie jest wyłącznie naszą specjalnością. Natomiast najstarsza znaleziona w Polsce pisanka pochodzi z X wieku.

Do najpopularniejszych pisanek należą kraszanki, czyli jajka jednobarwne. Można je wykonać przy użyciu gotowych barwników albo gotując jajka w łupinach cebuli, burakach, czy korze dębu. Jeżeli na tak przygotowanym jajku ostrym narzędziem narysujemy wzór, będziemy mieć pisanki drapane. W wielu domach do malowania wzorów używa się gorącego wosku. W ten sposób powstają pisanki batikowe. Są też pisanki owijane bibułą, oklejane słomkami czy malowane farbkami w kwiatowe wzory. Ta ostatnia metoda jest popularna wyłącznie w rejonie Zalipia na Powiślu Dąbrowskim.

Ale pomysłów i technik ozdabiania tego symbolu Wielkanocy jest wiele. Zajrzyjcie do naszej galerii i zobaczcie, jakie formy może przybrać tradycyjna pisanka.