KRADZIEŻE dzieci w Tarnowie! Kiedy i jak pomagać podlotom? RADY specjalisty

2022-06-08 11:00
Pisklę
Autor: makamuki0/Pixabay/cc0 Małe podloty wypadają z gniazd

Ruszył sezon na doroczne kradzieże dzieci. Tarnowski inspektorat OTOZ Animals alarmuje, że w ostatnich tygodniach znacząco wzrosła liczba przypadków zabierania ptasich podlotów spod drzew. Ludzie myślą, że ratują młode ptaki, a tymczasem wyrządzają im krzywdę.

Specjaliści nazywają ten okres sezonem na kradzieże dzieci. Wraz z wiosną wzrasta liczba przypadków zabierania młodych ptaków spod drzew. Motywacja jest zwykle szlachetna – ludzie widząc samotnego, młodego ptaka przypuszczają, że wypadł z gniazda, został porzucony i wymaga pomocy. Tymczasem w większości przypadków, pomoc nie jest potrzebna.

- O tej porze roku podloty wypadają z gniazd, bo uczą się latać. Jednocześnie rodzice karmią je na ziemi. W takim przypadku żadnej interwencji nie potrzeba. Jeżeli ptak znajduje się na środku jezdni, ale jest zdrowy, to wystarczy go przenieść na pobliski krzak, drzewo i na tym nasza rola się kończy. Dopiero kiedy widzimy, że ptak jest poszkodowany, zakrwawiony, ma wiszące skrzydło, zatacza się chodząc, to sygnał, że trzeba mu pomóc – tłumaczy Dorota Lewicka, inspektor OTOZ Animals w Tarnowie.

Jak powstał Top Gun Maverick? Gdzie i czym nakręcono sceny lotnicze? | To Się Kręci #8

Ptakom zagrażają nie tylko naturalni wrogowie, jak na przykład koty. W ostatnich dniach wolontariusze OTOZ Animals w Tarnowie natrafili na ptaka, który przykleił się do popularnej pułapki klejowej na myszy i szczury.

- To bardzo popularne i stosowane pułapki, niestety ze szkodą dla innych zwierząt. W tym przypadku złapał się w nią kopciuszek, mały ptak wielkości wróbla, który jest pod ochroną. Całe ciało ptaka było poklejone. Jedna nóżka była sklejona z brzuchem, druga ze skrzydłem. Na szczęście okazało się, że nóżki nie są połamane. Kopciuszek został oczyszczony, chociaż czeka go jeszcze niejedno mycie. Jest pod opieką wolontariuszy, którzy zajmują się ratowaniem dzikich zwierząt – mówi Dorota Lewicka.

Kopciuszek ptak
Autor: OTOZ Animals Inspektorat Tarnów Kopciuszek wpadł w pułapkę na myszy

Jeżeli napotkamy młodego ptaka i nie wiemy jak udzielić mu pomocy, zawsze najlepiej skontaktować się ze specjalistami, którzy mają pozwolenie na udzielanie pomocy zwierzętom objętym ochroną gatunkową. Informacje znajdziecie na profilu OTOZ Animals – Inspektorat w Tarnowie. Można także telefonować pod numer interwencyjny 604 – 203 – 337.

Jesteś świadkiem ciekawego zdarzenia w waszej okolicy? A może chcesz poinformować o trudnej sytuacji w Twoim mieście? Czekamy na zdjęcia, filmy i gorące newsy! Piszcie do nas na: online@grupazpr.pl

Co to za piosenka? Rozpoznaj piosenki po emotkach!

Pytanie 1 z 10
Jaki tytuł ma ta piosenka?
Jaka to piosenka?
Nasi Partnerzy polecają
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE